wersja testowa serwisu

Rawscy strażacy podsumowali działania podczas okresu grzewczego

75
fot. KP PSP w Rawie Mazowieckiej

W okresie od 1 października 2020 r. do 22 kwietnia 2021 r. pożary sadzy w kominie stanowiły 21,15 % wszystkich pożarów z jakimi musieli się zmagać strażacy na terenie powiatu rawskiego.

Na 52 pożarów, aż 11 stanowiły pożary sadzy w kominie.

Najczęściej do takich pożarów dochodzi z winy użytkowników obiektów. Większość tego typu pożarów powodowane jest brakiem przeglądów kominowych, a w szczególności brakiem regularnego ich czyszczenia przez wykwalifikowane osoby. Podczas spalania w przewodzie kominowym osadza się sadza, która zmniejsza prześwit dla odprowadzanych spalin, a z czasem może spowodować całkowite zablokowanie komina, a ostatecznie może ulec zapaleniu.

Zapaleniu się sadzy w kominie najczęściej towarzyszy głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania oraz wydobywaniem się ognia i iskier z komina. Paląca się sadza i wydzielająca się wysoka temperatura może spowodować pęknięcia i nieszczelności w kominie, co może doprowadzić do dostania się dymu i substancji palnych, takich jak zabójczy tlenek węgla, do pomieszczeń budynku. Dodatkowo może dojść do zapalenia elementów palnych w pobliżu przewodu kominowego, a następnie do zapalenia całego budynku.

Teraz kiedy okres grzewczy się kończy, jest czas by zadbać o przewody kominowe. Usunięcie zalegającego zanieczyszczenia, sprawdzenie szczelności i sprawności kominów. Najlepiej zlecić te czynności wyspecjalizowanej osobie.

Sprawny przewód kominowy może nas lub naszą rodzinę ustrzec przed utratą zdrowia i życia oraz naszego mienia.

źródło: KP PSP w Rawie Mazowieckiej