Żywa choinka, jak o nią zadbać, by stała w domu, jak najdłużej! Znamy na to sposoby!

christmas-3019775_1280
Pixabay

W wielu domach stoi od kilku już dni, inni będą ją ubierać zgodnie z tradycją w Wigilię - niezależnie od pory ubierania choinki, bo o niej mowa, warto zadbać, by ta piękna ozdoba mogła cieszyć nasze oczy jak najdłużej. W przypadku sztucznych drzewek problemu nie ma żadnego, gorzej z tą radością mają posiadacze naturalnych choinek. Co zrobić, by choinka przetrwała w naszych ogrzewanych pomieszczeniach jak najdłużej? Podpowiadamy za radami leśników! 

Magia świąt to w dużej mierze jej zasługa. Mowa o żywej choince, która tworzy w domu wyjątkowy klimat. Wystarczy pamiętać o kilku drobnych rzeczach, aby stała zdecydowanie dłużej.

Sporo zależy od rodzaju drzewka, jakie wybraliśmy do przystrojenia. Najdłużej „trzymają się" jodły, świerk kujący i drzewka sosnowe. 

Jednak niezależnie od gatunku, warto choince zapewnić optymalne warunki, jeśli postawiliśmy choinkę w sąsiedztwie kaloryfera, bądź jeszcze gorzej, przy kominku, w którym będziemy palić - czym prędzej odstawmy drzewko od tych źródeł ciepła! Temperatura jest dla nich zabójcza. Jak podpowiadają leśnicy najlepiej, by w pokoju, w którym będziemy stroić choinkę temperatura nie przekraczała 20°C. Równie ważna sprawa – woda. Odpowiednio nawadniana choinka nie będzie gubiła igieł tak szybko jak przesuszona. 

- Starajmy się umieścić drzewko w stojaku, do którego możemy dolewać wodę, aby drzewko przez cały czas mogło ją pobierać. Poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia - radzą leśnicy.  

Jeśli zakupiliśmy choinkę w doniczce to pamiętajmy, że ziemia w niej powinna być lekko wilgotna. W jednym i drugim przypadku, warto codziennie zraszać drzewko zimną wodą w sprayu.

Jeśli kupiliśmy drzewko ukorzenione, można je po świętach wkopać do przydomowego ogródka. Pamiętajmy jednak o tym, że z taką choinką będziemy musieli się szybciej „pożegnać". Im dłużej drzewko będzie stało w domu, tym mniejsza szansa, że nam się przyjmie.

Jest też pewna sztuczka, która wpłynie na wydłużenie żywotności ciętej choinki tak, by nie gubiła igieł. Pieniek drzewka przed wstawieniem do stojaka warto przyciąć od dołu o około 3 cm i następnie umieścić go do wiadra i zalać ciepłą wodą (woda musi być jedynie lekko ciepła, nie może być gorąca!). Ten zabieg wpływa na poprawę nawodnienia choinki i sprawi że znacznie dłużej zachowa ona świeżość

Dekorując choinkę starajmy się używać oświetlenia LED zamiast standardowych światełek, które wytwarzają dużo ciepła.