wersja testowa serwisu

ZUS w Łowiczu wznawia bezpośrednią obsługę klientów

dokumenty-podpisy2

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi informuje, że 17 listopada ponownie uruchomiona zostanie bezpośrednia obsługa Klientów w Inspektoracie ZUS w Łowiczu przy ul. Kaliskiej 8.

Obsługa będzie prowadzona od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. W tych samych godzinach, wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć też bez osobistego kontaktu z pracownikiem, do specjalnej skrzynki na dokumenty, znajdującej się w Inspektoracie.

Klienci przyjmowani będą przy stanowisku zasiłkowym, emerytalnym oraz dwóch stanowiskach ubezpieczeń i składek. 

- Zachęcamy naszych klientów do założenia profilu na PUE ZUS, bo dzięki niemu można załatwić sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu. Profil na PUE można założyć samemu, poprzez strony bankowości elektronicznej lub profil zaufany ePUAP. Korzystając z PUE ZUS, można elektronicznie złożyć wnioski, dokumenty ubezpieczeniowe, pobrać zaświadczenie - mówi Monika Kiełczyńska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Przypominamy też, że z Zakładem można kontaktować się przez infolinię pod numerem telefonu 22 560 16 00, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 18:00.

Od 4 listopada na terenie województwa łódzkiego została też uruchomiona nowa usługa – e-wizyta, czyli wideorozmowa z pracownikiem placówki ZUS za pomocą komputera lub innego urządzenia, podłączonego do internetu, kamerki i słuchawek. Na wizyty można umówić się za pośrednictwem strony zus.pl, gdzie rezerwujemy wizytę na dogodny dla nas dzień i godzinę i obieramy tematykę rozmowy, która nas interesuje.