wersja testowa serwisu

Zbudują i zmodernizują 119 kilometrów dróg dojazdowych do pól. Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał ponad 21 mln złotych

IMG_604_20200624-063936_1
fot. Sebastian Sołtyszewski

Zarząd Województwa Łódzkiego przydzielił środki finansowe na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól. Poinformowali o tym wczoraj (23 czerwca) na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego odpowiedzialny za rolnictwo, oraz przedstawiciele samorządów, które otrzymały dotacje.

Na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych przyznanych zostało 21 mln 72 tys. 546 zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa łódzkiego.

- Nowoczesny sprzęt maszynowy wymaga drogi szerokiej i utwardzonej - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Andrzej Górczyński. - Zmodernizowanych zostanie 119 kilometrów dróg. Jest to działanie, które poprawi jakość życia i pracy zarówno rolnikom, jak i wszystkim tym osobom, które będą chciały, np. dojechać i zakupić produkty bezpośrednio u rolnika.

Przyznana przez zarząd województwa łódzkiego kwota pokryje oczekiwane dofinansowanie wszystkich 143 złożonych wniosków.

- Bardzo się cieszę, że samorząd województwa pamięta o tych mniejszych gminach – powiedział Artur Ławniczak. – Na naszym terenie są miejscowości, gdzie mamy duże nasycenie produkcji rolnej, ale również przetwórstwa bezpośrednio w gospodarstwach. Im również ta droga będzie służyła przez wiele lat.

Gmina Widawa w powiecie łaskim jest gminą o typowo rolniczym charakterze.

- Wsparcie na budowę drogi dojazdowej do pól jest dla nas bardzo cenne – powiedział Michał Włodarczyk, wójt gminy. – To ważne, że w czasach pandemii, przy ograniczonej działalności gospodarczej i ograniczonych środkach finansowych, zarząd województwa łódzkiego wyasygnował środki finansowe na wsparcie tego typu inwestycji.

W imieniu wszystkich samorządowców podziękował za udzielone Krzysztof Skowroński, wójt gminy Zduny w powiecie łowickim.

- Pamiętajmy, że na wsi drogi służą również mieszkańcom dojeżdżającym zarówno do pól jak i do ośrodka zdrowia, czy dzieciom do szkoły – zaznaczył przy okazji.

Pieniądze przyznane przez zarząd województwa na drogi do pól pochodzą z tytułu wyłączania z produkcji gruntów rolnych. Z tej samej puli 81 tys. 900 zł przeznaczone zostało na zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do prowadzenia spraw ewidencji i ochrony gruntów rolnych. O dofinansowanie wnioskowało sześć powiatów i wszystkie dostały oczekiwane wsparcie.

Wszystkie umowy zostaną podpisane do 30 czerwca. Wczoraj podpisy złożyli pierwsi przedstawiciele samorządów z województwa łódzkiego.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (bg) 

Zobacz zdjęcia: