wersja testowa serwisu

Zbliżają się Sobótki w Skansenie w Maurzycach

Zrzut-ekranu-2021-06-08-o-12.05.02

Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w wydarzeniu pn. „Sobótki w Skansenie w Maurzycach", które zorganizowane zostanie w niedzielę, 20 czerwca 2021 w godz. 11:00-17:30. Tego dnia wszyscy odwiedzający skansen, będą mogli wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, zdobyć wiedzę na temat pozyskiwania i przetwarzania ziół, usłyszeć pieśni obrzędowe oraz uczestniczyć w zabawie tanecznej.

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Wiążą się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W Łowickiem tradycyjnie rozpoczynały cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin.

Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki", zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021".

Wstęp wolny.

źródło: UM Łowicz