wersja testowa serwisu

Zbliża się XVI Rajd Cichociemnych Szlakiem Armii Krajowej

foot-3247971_960_720

PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Gminy w Łyszkowicach i OSP Czatolin zapraszają do udziału w XVI Rajdzie Cichociemnych Szlakiem Armii Krajowej. Głównym celem rajdu, który odbędzie się w sobotę, 25 września 2021 r. jest uczczenie 80 rocznicy pierwszego oficjalnego zrzutu cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Zrzut odbył się w listopadzie 1941 roku na terenie wsi Czatolin i nosił kryptonim „Ruction". Zrzuconych zostało trzech skoczków, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii. Po skoku wykazali się niezwykłym męstwem w walce z niemieckim okupantem. Jednym ze skoczków był legendarny Jan Piwnik, pseudonim „Ponury". Rajd ma również przybliżyć historię zrzutów i działalność oddziałów partyzanckich na terenie województwa łódzkiego.

Rajd zorganizowany zostanie w formie pieszej i rowerowej. Uczestnicy trasy pieszej w ramach wpisowego zostaną przewiezieni autokarem do miejscowości Bobrowa, a po zakończeniu rajdu z Domaniewic do Łowicza. Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, test z wiedzy na temat cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie. Atrakcją wydarzanie będą również zrzuty lotnicze i pokaz sprzętu wojskowego.

Dla najlepszych w konkursie przewidziano nagrody. Nagrodę otrzyma także najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu, a także najliczniejsza grupa zorganizowana. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy znaczek. Tradycyjnie przyznane zostaną nagrody najstarszemu i najmłodszemu uczestnikowi rajdu, a także najliczniejszej grupie zorganizowanej.

Wpisowe za uczestnictwo w rajdzie w wysokości 6 zł od członków PTTK i 12 zł od pozostałych uczestników należy wpłacić do 21 września 2021 r. w biurze PTTK lub po uprzednim zapisaniu się na listę, na konto PTTK Łowicz.

Szczegóły i program wydarzenia w załączniku i na stronie www.pttklowicz.pl.

źródło: UM Łowicz