Najważniejsze wideo w elc24

Zbliża się termin składania zeznań rocznych za 2023 rok

rachunku-kalkulator-paragony

Po zakończeniu roku podatkowego - do 31 stycznia, obowiązkiem płatnika było przesłanie do właściwego urzędu skarbowego informacji o uzyskanych dochodach osób zatrudnionych lub zleceniobiorców. Przypominamy, że podatnikowi informacja o przychodach powinna być przekazana do końca lutego.

Osobom, które osiągnęły w 2023 roku przychody podlegające opodatkowaniu łódzka Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o jednym z najważniejszych zobowiązań, które muszą uregulować.

W terminie od 15 lutego do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe. O wyborze druku decyduje rodzaj uzyskanych przychodów lub rodzaj prowadzonej działalności.

To jest dobry moment aby podatnicy, którzy nie zgłosili numeru rachunku bankowego do fiskusa złożyli odpowiedni dokument w tym celu. W przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej na formularzu ZAP-3 lub poprzez wskazanie go już w zeznaniu rocznym. Informujemy, że zmiana rachunku bankowego w banku podatnika nie powoduje automatycznego zapisania go w urzędzie skarbowym.

Jeśli podatnik nie poda fiskusowi numeru rachunku a będzie miał zwrot nadpłaconego podatku wówczas pieniądze będą wysłane na adres figurujący w bazie urzędu skarbowego. W takiej sytuacji podatnik otrzyma zwrot pomniejszony o opłatę za przekaz pocztowy.

Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa przypomina również o możliwości wybrania organizacji pożytku publicznego (OPP), której podatnik przekaże 1,5% podatku należnego, który wynika ze złożonego zeznania rocznego. Aby dokonać wyboru organizacji należy zapoznać się z wykazem uprawnionych OPP do otrzymania 1,5% na stronie internetowej podatki.gov.pl lub Narodowego Instytutu Wolności.

źródło: KAS