Zakończenie realizacji projektu dofinansowanego ze środków MKiDN

Zakończenie realizacji projektu dofinansowanego ze środków MKiDN
fot. MB w Łowiczu

Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zakończyła realizację projektu pn. „Wokół „Nad Niemnem' - działania biblioteki miejskiej w Łowiczu popularyzujące literaturę pozytywizmu", który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Promocja czytelnictwa". Zadanie przewidywało realizację działań popularyzujących literaturę pozytywizmu oraz powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", która w 2023 r. została wybrana jako lektura Narodowego Czytania. Projekt był skierowany do szerokiego grona odbiorów - mieszkańców Łowicza i regionu, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami.

W ramach zadania odbyły się prelekcje poświęcone literaturze okresu pozytywizmu oraz wydarzeniom powstania styczniowego na ziemi łowickiej. Prowadzili je Elżbieta Skoneczna, polonista, długoletni dyrektor I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu oraz Zdzisław Kryściak, historyk, regionalista, przewodnik PTTK. Spotkania te odbyły się w siedzibie biblioteki, a także w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju, Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu.

Z kolei w ruinach zamku prymasowskiego 9 września 2023 r. wystawiony został spektakl nawiązujący do treści „Nad Niemnem" w wykonaniu uczniów Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 w Łowiczu. Spektakl ten został ponownie zaprezentowany w siedzibie szkół pijarskich oraz w Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu. Wydarzenia organizowane w ramach realizowanego przez bibliotekę miejską projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Łowicza.

Dyrektor i pracownicy biblioteki dziękują za współpracę partnerom: Pijarskim Szkołom Królowej Pokoju w Łowiczu, Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu, Łowickiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Królewskiej Fabryce na Zamku w Łowiczu.

źródło: UM Łowicz