wersja testowa serwisu

Wystawa prac Marianny Łopatki i Danuty Mielczarskiej już dostępna

258105677_4362669113855671_5508065358694982887_n
fot. Muzeum w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu i Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na wystawę prac malarskich Marianny Łopatki i Danuty Mielczarskiej – uczestniczek zajęć plastycznych z grupy „Nowa Fala" prowadzonych w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przez artystę malarza Aldonę Zając.

Wystawa będzie czynna do 28 listopada 2021 r. w nowych salach ekspozycyjnych Muzeum w Łowiczu – wejście od ul. 3 Maja. Zwiedzanie możliwe po zakupie biletów w kasie Muzeum.

Marianna Łopatka

Urodziła się w 1938 r. w Łowiczu, tu ukończyła liceum, ma dwoje dzieci, nadal mieszka w rodzinnym mieście. Aktualnie, po zakończeniu pracy zawodowej, pragnie rozwijać swoje pasje malarskie.

„Czuję wewnętrzną potrzebę malowania. Zawsze interesowałam się malarstwem. Teraz realizuję swoje marzenia z młodości. Na zajęciach plastycznych przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku wiele się uczę i jestem wdzięczna za wszystko, czego się dowiem. Jestem bardzo szczęśliwa, gdy moje obrazy sprawiają innym radość".

Danuta Mielczarska

Urodziła się w 1936 r. na Białorusi. Jako małe dziecko została wywieziona wraz z matką i bratem na wschodnią część Kazachstanu, gdzie spędziła ponad sześć lat. W 1946 r. wróciła do Polski, mieszka w Łowiczu. Ma średnie wykształcenie handlowe. Teraz, kiedy nie ma obowiązków zawodowych, może oddawać się artystycznym zajęciom.

„Malarstwo uspokaja mnie, wyzwala wspomnienia z Syberii – te dobre. Feeria barw stepów, łąk, kwiatów, które widziałam nawet pod lodem, głęboko zakorzeniły się we wspomnieniach. Brzozy, które zdobią tajgę i tundrę, są bardzo częstym elementem obrazów. Pragnienie zieleni i koloru, których nie ma na Syberii, realizuję obecnie w swej twórczości. Teraz mam kolorów pod dostatkiem. Abstrakcje powstały po to, by wzbogacić twórczość o znaczenie filozoficzne."