wersja testowa serwisu

Wsparcie dla opoczyńskiej nieetatowej grupy rozpoznania minersko pirotechnicznego

270-126628
fot. KPP w Opocznie

Starostwo Powiatowe w Opocznie, przekazało do użytkowania dla opoczyńskich pirotechników specjalistyczny sprzęt o łącznej wartości prawie 10 tys. złotych. Urządzenia będą służyć policjantom w weryfikowaniu i identyfikacji niebezpiecznych ładunków w tym materiałów wybuchowych. 

Policyjni pirotechnicy często powiadamiani są o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek" z czasów I czy II wojny światowej. Policjanci z tej grupy zajmują się także identyfikacją materiałów niebezpiecznych, jak również wzywani są do weryfikowania informacji o ładunkach wybuchowych.

Tak odpowiedzialne i niebezpieczne zajęcie wymaga wsparcia technicznego. W codziennej służbie pirotechnika oprócz wiedzy i umiejętności jest ono elementem niezbędnym. Policjanci z opoczyńskiej komendy, tylko w ostatnich latach odnotowali średnio około 70 zgłoszeń rocznie, dotyczących weryfikacji i identyfikacji różnych materiałów wybuchowych.

- Dzięki wsparciu powiatu opoczyńskiego, pirotechnicy z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, wzbogacili się o niezbędny sprzęt, który z całą pewnością ułatwi im codzienną niebezpieczną i odpowiedzialną służbę - informuje asp. szt. Barbara Stępień z KPP w Opocznie. - Policjanci otrzymali m.in. wysokiej klasy wykrywacz metali, oświetlenie halogenowe, profesjonalne saperki. Starostwo przekazało opoczyńskiej komendzie do użytkowania sprzęt o łącznej wartości 9950 złotych. Bardzo dziękujemy za wsparcie.

Policyjni pirotechnicy przypominają:
Na niebezpieczne znaleziska w postaci pocisków, granatów, amunicji, najczęściej trafiają pracownicy budowlani, grzybiarze albo osoby zajmujące się zbieraniem złomu. Jedno co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, to aby w żadnym wypadku takich znalezisk nie dotykać, przenosić, kopać czy piłować. Nie należy ich także przynosić do komendy policji.

Jak podkreślają policyjni pirotechnicy amunicja mimo, że przeleżała w ziemi ponad 60 lat, jest nadal aktywna i niebezpieczna.

Pamiętajmy! Każdy niewybuch stwarza olbrzymie zagrożenie i dlatego zawsze bezwzględnie o takim znalezisku należy powiadomić najbliższą jednostkę policji.

fot. KPP w Opocznie