Władze Łowicza uczciły 78. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

dsc_012951
fot. Urząd Miejski w Łowiczu

Dziś obchodzona jest 78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja o jego likwidacji, podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Wśród nich byli również Żydzi z Łowicza.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. i trwało do połowy maja 1943 r. Było pierwszym, miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse jego powodzenia. W trwającej prawie miesiąc, nierównej walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór dobrze wyposażonym żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. Zginęło, co najmniej 56 tys. osób.

Pamiętając o tym tragicznym wydarzeniu, burmistrz Łowcza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Jacek Wiśniewski przed pomnikiem Trzech Narodów w paku Błonia, zapalili znicze i złożyli kwiaty - żonkile, będące symbolem powstania, oddając cześć wszystkim Żydom walczącym o wolność i godność człowieka. Kwiaty takie składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, jeden z ocalałych przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman (1922-2009).

źródło: UM Łowicz