W Łowiczu stanął pojemnik, który łączy ludzi i pomaga

W Łowiczu stanął pojemnik, który łączy ludzi i pomaga
fot. Urząd Miejski w Łowiczu

Na terenie Parku Błonia w Łowiczu, a dokładniej przy wejściu na teren parku w bliskim sąsiedztwie ulicy Świętego Floriana, ustawiony został specjalny pojemnik, do którego można już wrzucać plastikowe nakrętki z przeznaczeniem na wsparcie różnego rodzaju akcji charytatywnych.

Akcje zbierania nakrętek to jedna z popularnych form niesienia pomocy innym. Nakrętki zbiera się po to, aby pomóc osobom potrzebujący, pokryć równego rodzaju koszty związane np. z zakupem wózka inwalidzkiego, sfinansowania leczenia dziecka czy pomocą domom dziecka.

Pojemnik na zlecenie Stowarzyszenia „Łączy nas Łowicz" wykonała łowicka firma Pro-Vega. Ma on kształt i kolor logo stowarzyszenia w formie znacznika mapingowego, z charakterystycznym kształtem elementu łowickiej wycinanki. Od dziś nie musimy się już martwić gdzie lub komu przekaz zbierane nakrętki. Pomaganie staje się dużo łatwiejsze! Po zapełnieniu pojemnika nakrętki zostaną przekazane osobom, które będą potrzebować takiego wsparcia.

A jest ich w Łowiczu bardzo wielu. Aktualnie na liście znajdują się: Marysia Szkop, Jakub Chrabański, Natan Szwarocki, Aleksander Szymański i Jan Łaziński. Stowarzyszenie „Łączy nas Łowicz" będzie dopisywać kolejne osoby, jeśli się zgłoszą.

Po zapełnieniu pojemnika zgodnie z regulaminem spośród zgłoszonych osób, w drodze losowania zostanie wybrana jedna, której przekazana zostanie cała zawartość pojemnika. Potem obdarowywane będą kolejne osoby.

Zbieranie plastikowych nakrętek – o co chodzi?
Codziennie pozbywamy się bezużytecznych dla nas nakrętek, które są zamknięciem plastikowych butelek, kartonów po sokach, mleku, napojach, opakowaniach po najróżniejszych płynach, np. do spryskiwaczy, mycia naczyń itp. Podobnie jest z plastikowymi butelkami. Zamiast je bezmyślnie wyrzucać, można przekazać je do recyklingu. Zebrane nakrętki sprzedaje się w punktach skupu surowców wtórnych. Te z kolei sprzedają je firmom, które ponownie je wykorzystują. Plastik z korków od butelek po zmieleniu przerabia się na granulat, który można ponownie wykorzystać w procesie produkcji.

Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Dodatkowo większa jest również cena ich składowania, ponieważ zajmują po prostu więcej miejsca niż małe plastikowe korki. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich.

Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Teoretycznie moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym koszu w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Z racji faktu, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Wiele osób, kierując się odruchem serca, zbiera nakrętki, by następnie przekazać je na jakiś szczytny cel.

źródło: UM Łowicz