wersja testowa serwisu

Uczcili pamięć walczących w bitwie nad Bzurą

119463697_1670768919747691_137
fot. Urząd Miejski w Łowiczu

Ponad 120 osób wzięło udział w XVII Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty z Łowicza do Kompiny, zorganizowanym przez PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie. Głównym celem rajdu było uczczenie 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy nad Bzurą oraz przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych we wrześniu 1939 r.

Rajd odbył się, 12 września 2020 r. w formie pieszej i rowerowej. W tym roku, zrezygnowano z trasy kajakowej. Grupa piesza miała do pokonania ok. 10 km. Trasa prowadziła wzdłuż rzeki Bzury przez miejscowości Łowicz, Zabostów i Kompinę. Komandorką grupy pieszej była Teresa Wojciechowska.

Trasa rowerowa miała dwa warianty. Pierwszy o długości 45 km (Łowicz – Gągolin Południowy – Nowy Dębsk – Kozłów Szlachecki – Kęszyce – Patoki - Kompina – Zabostów – Łowicz). Prowadził nią Adam Szymański. Drugi o długości 30 km (Łowicz – Mysłaków – Nieborów – Bednary – Kompina – Łowicz). Poprowadził nią Andrzej Słomski. Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się razem w Kompinie. Punktem docelowym był cmentarz wojenny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy września. Kwiaty złożyli również przedstawiciele samorządu Gminy Nieborów.

Rowerzyści zanim wyruszyli na szlak, udali się również na cmentarz katedralny w Łowiczu, gdzie pochowany został dowódca 10 pp. Marian Krukowski. Na jego grobie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Odwiedzono również kwatery w Nowym Dębsku, gdzie pierwotnie pochowany był major Zygmunt Roszkowski, dowódca III batalionu, kwaterę żołnierską w Kozłowie Szlacheckim, gdzie pochowano kilku żołnierzy z 10 pułku piechoty oraz kwatery żołnierskie na cmentarzach w Nieborowie i Bednarach.

Wśród uczestników rajdu, jak co roku, nie zabrakło członków Stowarzyszenia Historycznego 10 PP, którzy w drogę pojechali na odtworzonych rowerach wojskowych PWU XX wz 1935. Byli również uczniowie i nauczyciele SP nr 1, ZSP Nr. 2 RCKUiP w Łowiczu, członkowie Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupa cyklistów z Gąbińskiego Klubu Rowerowego, Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha"" i PTTK w Łowiczu.

Rajd zakończyło wspólne ognisko, konkurs wiedzy historycznej oraz konkurencje wojskowo sprawnościowe.

źródło: UM Łowicz