Trwa cykl spotkań "Porozmawiajmy w Łódzkiem". Kolejnym przystankiem był Łowicz

1200_DSC00882__20240222-153815_1
fot. Tomasz Grala

Spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem" zorganizowane w Łowiczu dotyczyło przedsiębiorczości i prowadzenia działalności gospodarczej. Salę starostwa wypełnili biznesmeni prowadzący małe i większe firmy, a także młodzi ludzie, którzy planują dopiero karierę.

Marszałek wprowadzając do tematu przedstawił ofertę samorządu województwa dla przedsiębiorców w Łódzkiem. Przypomniał m.in., że w ciągu ostatnich lat z pomocy przekazywanej głównie za pośrednictwem Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego skorzystało ponad 900 przedsiębiorców z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a łączna kwota udzielonego wsparcia to ponad 380 mln zł.

A to i tak niepełne dane, bo instrumentami wsparcia w Łódzkiem są także pożyczki przekazywane za pośrednictwem Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. Od 2018 roku w ramach RPO, skorzystało z nich ponad 1700 firm, a ich wartość wyniosła ponad pół miliarda złotych (584 mln zł, w tym 497 mln zł z UE).

Marszałek przypominał też o możliwości promocji przedsiębiorstw m.in. na targach, jako jednej z ofert samorządu województwa.

- Byłem jako reprezentant swojej firmy na targach w Madrycie korzystając z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego i zrodził się z tego duży biznesowy kontrakt – przyznawał Łukasz Miernik z łódzkiej firmy MPR Labs zajmującej się rejestracją kosmetyków.

Przez ostatnich 5 lat samorząd województwa za pomocą swoich departamentów i jednostek podległych zrealizował blisko 40 międzynarodowych wyjazdów gospodarczych, objął wsparciem ponad 150 firm, które odbyły blisko 500 spotkań z międzynarodowymi partnerami handlowymi.

- Zachęcam Państwa do aktywnego korzystania z dostępnych form wsparcia oraz do dzielenia się waszymi pomysłami i oczekiwaniami – mówił marszałek Grzegorz Schreiber do zebranych.

Swoim doświadczeniem z prowadzenia działalności gospodarczej, jeszcze zanim został starostą, podzielił się Marcin Kosiorek. I zachęcał młodych ludzi do sięgania po dotacje. – Jestem dobrym przykładem, że to naprawdę jest możliwe – podkreślał starosta.

Łukasz Stajuda, dyrektor Departamentu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w Urzędzie Marszałkowskim mówił o dużych szansach i możliwościach, jakie pojawiają się dla przedsiębiorców w nowej unijnej perspektywie finansowej.

Po tym wprowadzeniu eksperci zgłębiali tajniki skuteczniejszego prowadzenia działalności gospodarczej przybliżając strategie wyboru modelu biznesowego i przybliżając możliwości zaistnienia firmy w świecie social mediów.

Zobacz zdjęcia: