Najważniejsze wideo w elc24

Świetlica sołecka na plus. To nowy konkurs Urzędu Marszałkowskiego

swietlica-w-Dobrej
Świetlica kontenerowa z Dobrej w gminie Sędziejowice w powiecie łaskim (fot. Piotr Wajman)

Nowe świetlice wiejskie powstaną dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zarząd województwa, na pierwszy taki konkurs przeznaczył aż 4 mln 200 tys. zł.

Świetlice wiejskie stanowią istotną przestrzeń do działań edukacyjnych i społecznych. Są to miejsce rekreacji, rozwijania zainteresowań i integracji lokalnych społeczności. Niestety, na terenie województwa łódzkiego wciąż są sołectwa, gdzie takich miejsc nie ma. Z myślą o takich właśnie miejscowościach Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs ,,Świetlica sołecka na plus".

- To pierwszy taki konkurs w województwie łódzkim. Pomysł na dofinansowanie takich inwestycji pojawił się na moich spotkaniach z mieszkańcami województwa. Ludzie mówili mi: potrzebujemy takiego miejsca, bo nie mamy, gdzie się spotykać. Pomóżcie nam - mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

W konkursie ,,Świetlica sołecka na plus" dotację, w wysokości do 200 tys. zł złotych, można przeznaczyć na: budowę lub zakup i montaż nowych świetlic sołeckich (między innymi kontenerowych lub drewnianych). Pomoc skierowana jest do sołectw, na terenie których brak jest miejsc pełniących funkcję świetlicy wiejskiej. Zgłoszenia do naboru wniosków mogą składać sołtysi sołectw położonych na obszarach wiejskich województwa łódzkiego.

Ten rok będzie rekordowy pod względem pieniędzy, które trafią z Urzędu Marszałkowskiego do sołectw w regionie. Dzięki zabezpieczonym funduszom, w uchwalonym przez radnych Prawa i Sprawiedliwości budżecie województwa, na tereny wiejskie trafi ponad 27 mln zł. Przeprowadzone zostaną trzy konkursy grantowe: „Sołectwo na Plus"- gdzie pula środków to aż 15 mln zł, „Infrastruktura Sołecka na Plus" - 8 mln zł oraz 4,2 mln zł na nowy pilotażowy program „Świetlica sołecka na Plus". Dla porównania, w 2018 - ostatnim roku poprzedniej kadencji Sejmiku Województwa Łódzkiego, łączne wsparcie dla sołectw wynosiło zaledwie 1,5 mln zł.

Termin składania ofert rozpoczął się 10 stycznia i potrwa do 31 stycznia 2024 roku.

Szczegóły konkursu: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/swietlica-solecka-plus

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi