Najważniejsze wideo w elc24

Smog dusi miasta Łódzkiego! "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" radzą służby Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

smog
fot. ilustracyjne/ Pexels

"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - przestrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym 1 grudnia alercie dotyczącym smogu. Ten wydano dla dwóch regionów Łódzkiego - mowa o Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim. Równie zła sytuacja jest w Łodzi, Pabianicach, Łasku i Tomaszowie Mazowieckim, gdzie we wszystkich wymienionych istnienie ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. I choć alert wydano na 1 grudnia, to prognozy jasno wskazują, że w najbliższych dniach nie ma co optymistycznie patrzeć na wskaźniki jakości powietrza.

Wystarczyło kilka bardzo mroźnych dni, by jakość powietrza dramatycznie się pogorszyła. Łódzkie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie dla mieszkańców regionu przed smogiem. Jak informują służby, fatalna jakość powietrza z bardzo wysokim stężeniem pyłu PM 10, powinna zmusić nas do ograniczenia wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Służby zalecają zostać w domach.

Mapy smogowe zaczerwieniły się w wielu regionach kraju. Najgorsza jakość powietrza dotyczy przede wszystkim dużych miast i aglomeracji, zwłaszcza tych na południu kraju, na Śląsku czy w Małopolsce. Jak się jednak okazuje zagrożenie smogiem dotyczy także województwa łódzkiego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześciennych dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Inspekcja Ochrony Środowiska (IOŚ) prowadzi stronę internetową, na której można zobaczyć mapę z aktualną sytuacją pod względem występowania smogu w Polsce >>> TUTAJ

Poza alertem smogowym, w kilku miejscowościach Łódzkiego istnieje także możliwość przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10. W tym przypadku służby Centrum Zarządzania Kryzysowego wymieniają miasta: 

  • Łódź - rejon skrzyżowania al. Jana Pawła II/al. Włókniarzy/ al. Mickiewicza/ul. Bandurskiego; 
  • Pabianice – centrum miasta teren zwartej zabudowy; 
  • Łask - obszar zabudowany miasta - centrum miasta (zachodnia część w granicach administracyjnych); 
  • Tomaszów Mazowiecki.