Seniorzy z Łowicza o bezpieczeństwie wiedzą coraz więcej. Za nami ważne spotkanie z policjantami

263-181380
fot. KPP w Łowiczu

W trosce o bezpieczeństwo seniorów łowiccy policjanci spotkali się z członkami Łowickiego Klubu Seniora „Radość". Rozmawiano o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Policjanci przestrzegali przed różnymi zagrożeniami i apelowali o ostrożność.

Bezpieczeństwo seniorów jest dla nas ważną sprawą, a przestępcy niejednokrotnie wykorzystują wrażliwość i łatwowierność osób starszych, narażając ich na utratę dorobku swojego życia. Dlatego 6 listopada 2023 roku o godzinie 14.00 w Łowiczu odbyło się spotkanie z członkami Łowickiego Klubu Seniora „Radość". 

Debatę rozpoczął Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łowiczu - mł. insp. Maciej Wasilewski. Tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci omówili zagrożenia z jakimi mogą spotkać się na co dzień. Przede wszystkim skupili się na różnych metodach oszustw, które nieustannie są modyfikowane przez przestępców. Zalecali daleko idącą ostrożność w przypadku telefonów informujących, że ktoś z naszych bliskich na przykład miał wypadek i potrzebuje pieniędzy. Wówczas należy się rozłączyć i zweryfikować informację, czy faktycznie ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy. Prosili, aby nie ulegać presji czasu i manipulacjom stosowanym przez oszustów.

Funkcjonariusze ostrzegali również przed domokrążcami oferującymi do sprzedaży różne towary oraz oszustami podającymi się za pracowników instytucji np. ZUS-u czy spółdzielni mieszkaniowej, którzy pod różnymi pretekstami przychodzą do naszych mieszkań i nas okradają. Takie osoby nie przychodzą do mieszkań w pojedynkę, są dwie osoby. Jedna z nich zajmuje babcię czy dziadka rozmową, zaś druga plądruje mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy i kosztowności. Ponadto przestrzegali przed kieszonkowcami. Podczas zakupów czy podróży komunikacją publiczną należy uważać gdy jest tłoczno, bo wówczas często dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Należy pilnować swojej torebki, mieć ją w zasięgu wzroku najlepiej przepasaną przez ramię. Ponadto nie należy nosić karteczki z PIN-em do karty bankomatowej lecz go zapamiętać. Panowie nie powinni nosić portfela w tylnej kieszeni spodni. 

Mundurowi apelowali, aby chronić swoje dane internecie oraz hasła dostępowe. Namawiali do ochrony swojej prywatności w sieci oraz korzystania ze stron internetowych z bezpiecznym logowaniem. Policjanci zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo na drodze w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, zachęcając do noszenia elementów odblaskowych. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, był czas na pytania i rozmowy. Na zakończenie mundurowi rozdali ulotki informujące, jak nie paść ofiarą oszustów. Seniorzy otrzymali pamiątkowe długopisy oraz opaski odblaskowe, aby byli widoczni i bezpieczni na drodze. 

źródło: KPP w Łowiczu