Rekordowe wsparcie dla sołectw. W puli dwa razy więcej pieniędzy

567c413f99997163c988fcd3acfd500e_XL
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Wystartował konkurs „Sołectwo na Plus". Pula środków w nowej edycji jest rekordowa - dwa razy większa - i wynosi 15 mln zł. Podniesiona została również kwota dofinansowania na projekt z 12 tys. zł na 15 tys. zł. Zgłoszenia sołtysi mogą składać bezpośrednio do Urzędu Marszałkowskiego w terminie do 11 stycznia 2024 r.

„Sołectwo na Plus" to program, który od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2023 roku dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego np. w Giełzowie (pow. opoczyński) zainstalowano grill ogrodowy, a w Kołacinie (pow. brzeziński) doposażono świetlicę wiejską. Z kolei w Witowie (pow. sieradzki) zostało wyremontowane miejsce integracji dla mieszkańców w różnym wieku. Organizowane są tam dni dziecka czy próby chóru, spotykają się m.in. harcerze i koło gospodyń wiejskich.

- Budynek diametralnie zmienił swoje oblicze – mówi Jacek Pęczek, sołtys Witowa. – Wcześnie sypał się tynk, a na ścianie była zniszczona boazeria. Program „Sołectwo na plus" to coś wspaniałego, dzięki niemu możemy funkcjonować w zupełnie innych warunkach.

W sumie w 2023 r. dotacje przyznano dla prawie 700 projektów. – Cieszy aktywność sołtysów, że chcą zmieniać swoje małe ojczyzny – mówi Marszałek Grzegorz Schreiber. – Dlatego w 2024 rok zwiększyliśmy środki na ten cel.

Warto podkreślić, że tak dużego wsparcia ze strony samorządu województwa łódzkiego dla sołectw nigdy wcześniej nie było. W budżecie na 2024 rok zabezpieczono środki na trzy konkursy grantowe: 15 mln zł – „Sołectwo na Plus", 8 mln zł – „Infrastruktura Sołecka na Plus" oraz 4,2 mln zł na nowy pilotażowy program „Świetlica sołecka na Plus". Dla porównania w 2018, ostatnim roku poprzedniej kadencji Sejmiku Województwa Łódzkiego, łączne wsparcie dla sołectw wynosiło zaledwie 1,5 mln zł. (dark)

Więcej informacji: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/solectwo-na-plus-2024

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi