Rekordowa zbiórka! Ponad 24 tysiące złotych na renowację zabytkowych grobów łowickich cmentarzy

Zrzut-ekranu-2021-11-02-o-15.30.44
fot. UM Łowicz

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, zorganizowało kolejną „ XI Kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy". Zbiórka przeprowadzona została w dniach 31 października – 1 listopada 2021 r. na podstawie zezwolenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji nr. 2021/2762/OR na cmentarzach: katedralnym, ewangelicko-augsburskim, Świętego Ducha EMAUS i Chrystusa Dobrego Pasterza.

Podczas kwesty udało się uzbierać 24.367,77 zł. To rekordowa kwota, jaką udało się dotychczas uzbierać kwestarzom!

Dla przypomnienia w 2019 r. zebrano. 19.771,15 zł., a 2020 r. kwesta nie odbyła się ze względu na czas pandemii.

- Bardzo cieszymy się z tego wyniku, bo potwierdza on zaufanie, jakim co roku, obdarzają nas ofiarodawcy. Tym bardziej, że „zniknęliśmy" na jeden rok. Widać, że kwesta na stałe wpisała się już w krajobraz kulturalny naszego miasta. Wiele osób, na długo przed organizacją zbiórki zgłasza się do nas, chcąc z nami kwestować i nas wesprzeć. Dziękujemy za to wsparcie i zaufanie. Czuliśmy to na każdym kroku kwestując, a wyrażało się ono poprzez dobre słowo. Pieniądze staramy się zawsze wydatkować racjonalnie i zgodnie z celem zbiórki - mówi Jacek Rybus, koordynator kwesty z ramienia PTTK Oddział w Łowiczu.

Pieniądze przy ośmiu bramach cmentarzy zbierało 184 kwestarzy. Wśród nich byli m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, zastępca Bogusław Bończak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Jacek Wiśniewski oraz radni miejscy Zofia Wielemborek, Dariusz Dzik, Henryk Zasępa, Krzysztof Igielski, Robert Wójcik oraz Paweł Pięta, który kwestował z całą rodziną, żoną Katarzyną i dziećmi Stefcią i Stasiem.

Jak co roku kwestował również Krystian Cipiński, obecny radny powiatowy i naczelnik Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Aktywności Obywatelskiej i Przedsiębiorczości łowickiego ratusza, Marzena Kozanecka – Zwierz, była dyrektor Muzeum w Łowiczu i Michał Zalewski, obecnie naczelnik wydziału Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Obecni byli również członkowie zespołu ludowego „Masovia", kwestujący w strojach regionalnych oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, kwestujący w mundurach „dziesiątaków" bez których, trudno dziś sobie wyobrazić łowicką zbiórkę.

Ogromne wsparcie kwestarzy, jak co roku przyszło ze strony łowickich szkół. Kwestowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu na Blichu oraz bardzo licznie nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu. Brawo!

- Jestem im wszystkim, nauczycielom i uczniom, bardzo wdzięczny. Cieszę się że coraz więcej uczniów bierze udział w naszej akcji. To przecież doskonała lekcja patriotyzmu lokalnego! Wciąż czekamy na delegacje z innych łowickich szkół. Miejsce znajdzie się dla każdego, zapraszamy – mówi Rybus.

Pieniądze zbierane podczas kwesty przeznaczone zostaną na prace przy renowacji kolejnych nagrobków. Jakich, o tym PTTK oddział w Łowiczu poinformuje w stosownym czasie. Jednocześnie informuje, że z pieniędzy zebranych podczas poprzednich kwest, w ostatnim czasie, został odnowiony nagrobek ppor. Jana Mioduszewskiego, żołnierza 10 Pułku Piechoty, poległego w pierwszych dniach września 1939 roku pod Łowiczem, znajdujący się na cmentarzu katedralnym i Ferdynanda Wilhelma Eichhorna inżyniera i budowniczego Powiatu Łowickiego, społecznika i członka Ochotniczej Straży Ogniowej w Łowiczu, znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Był to pierwszy nagrobkiem remontowany na tym cmentarzu w czasie dziesięcioletniej historii organizowania zbiórki! Na nagrobek Jana Konopackiego, artysty malarza związanego z Łowiczem, zm. 1894 r. znajdujący się na cmentarzu katedralnym powróciła, także odtworzona, zaginiona płyta z imionami osób pochowanych w tym rodzinnym grobowcu. Prace konserwatorskie pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, zlecone przez PTTK oddział w Łowiczu, wykonał mgr Piotr Owczarek z Żyrardowa.

źródło: UM Łowicz