wersja testowa serwisu

PTTK szuka kwestarzy! "Uratujmy razem kolejny, zabytkowy nagrobek!"

95c31-received_819758915109410

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu organizuje kolejną XI Kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy.

Zbiórka, podobnie jak w latach minionych przeprowadzona zostanie przed bramami cmentarzy: katedralnego, ewangelicko-augsburskiego, Świętego Ducha „EMAUS" i Chrystusa Dobrego Pasterza. Tym razem planowana jest trzydniowa akcja, która odbędzie się w dniach 31 października – 2 listopada 2020 r. i godzinach od 9.00 do 17.00.

W chwili obecnej trwają przygotowania organizacyjne kwesty.

Osoby, które chciałyby włączyć się w zbiórkę i zostać naszym kwestarzem, proszone są o zgłaszanie się, najpóźniej do 28 października 2020 r. po godz. 16.00 pod nr. tel. 693 036 111. Można kontaktować się również przez Facebooka pisząc przez Messengera do Jacka Rybusa. Wszyscy kwestarze, będą posiadać imienne identyfikatory oraz puszki z naklejką kwesty. Tradycyjnie za wrzucony datek, będzie można otrzymać pamiątkową pocztówkę.

Z powodu pandemii Koronawirusa, podjęte zostaną wszelkie możliwe środki ostrożności. Kwestarze będą mieli na ustach maseczki a na rękach, rękawiczki, aby ograniczyć kontakt z darczyńcami. Na każdej z bram będzie znajdował się również płyn do dezynfekcji.

Informujemy, że z pieniędzy zebranych w czasie kwesty wyremontowane zostały dwa kolejne nagrobki: p. pułkownika Jana Mioduszewskiego żołnierza 10 Pułku Piechoty, poległego w pierwszych dniach września 1939 roku pod Łowiczem, znajdujący się na cmentarzu katedralnym i Ferdynanda Wilhelma Eichhorna inżyniera i budowniczego Powiatu Łowickiego, społecznika i członka Ochotniczej Straży Ogniowej w Łowiczu, znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Był to pierwszy nagrobek remontowany na tym cmentarzu, w czasie dziesięcioletniej historii organizowania zbiórki!

W tym roku zakończone zostały również prace przy nagrobku artysty malarza Jana Konopackiego, na cmentarzu katedralnym. Na grobowiec powróciła m.in. skradziona, marmurowa tablica z imionami osób pochowanymi w grobowcu rodzinnym oraz położona warstwa ochronna, zabezpieczającej nagrobek przed warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego kwestujemy?
Bo uważamy, że cmentarze to nie tylko miejsca pochówku naszych bliskich, które wyjątkowo licznie odwiedzamy we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. To również „zapis przeszłości danej miejscowości, w czasie, w którym istnieją". Wyraża się on poprzez różnego rodzaju epitafia nagrobne oraz architekturę grobowców, w formie zwykłych grobów ziemnych i wspaniałych, często przypominających małe dzieła sztuki pomniki.

Jeśli chcemy poznać jakąś miejscowość, powinniśmy zacząć zwiedzanie jej właśnie od cmentarza. Cmentarz jest świadectwem ludzkiej cywilizacji, mówiącym o wielu różnorodnych jej aspektach. Świadectwem przeszłości naszego miasta i jego mieszkańców. I o ten zapis przeszłości i pamięć osób tworzących niegdyś nasze miasto, powinniśmy zadbać dla przyszłych pokoleń Łowicza.

źródło: UM Łowicz