Muzeum w Łowiczu zapraszam nauczycieli, animatorów, edukatorów, pasjonatów lokalnego dziedzictwa i wszystkie chętne osoby do udziału w detalowej wycieczce architektonicznej po Łowiczu!
- Co to znaczy, detalowej? Będziemy oglądać budynki i przestrzeń pomiędzy nimi powoli, szukając charakterystycznych szczegółów – detali architektonicznych. To fragmenty wykończenia budynku – klamki, sposób ułożenia cegieł, dekoracje balustrad czy płotów. To, co czasem wydaje się niekonieczne, a jednak istnieje - wyjaśniają organizatorzy.
Powody stosowania detali są różne. Niektóre pełnią funkcję użytkową, pomagając zabezpieczyć lub wzmocnić budynek. Inne stosowane są dla dekoracji lub po to, by podkreślić najistotniejsze części budowli – wejście, okna, narożniki czy zwieńczenie.
Detale mogą też odsyłać do dawnych lub współczesnych wierzeń religijnych czy przesądów, opowiadać historię właściciela budynku, a nawet reklamować oferowane przez niego usługi. Na potrzeby wycieczki przyjmujemy szeroką definicję detali, włączając do ich grona wszystkie znaczące szczegóły.
-Mamy nadzieję, że dzięki spacerowi zobaczycie swoją okolicę nowymi oczami. To jedna z magicznych umiejętności detalu – otwiera oczy na to, czego dotychczas nie widzieliśmy. Zdobyte informacje mogą posłużyć podczas podczas zajęć edukacyjnych z najmłodszymi, którzy dzięki Wam mogą stać się wrażliwymi na otaczające ich piękno - dodają organizatorzy.
Prowadzące: Maria Nowakowska, Joanna Ufnalska
Zapisy: tel. 46 837 39 28 w. 36
Spacer jest organizowany przez Łódzki Dom Kultury wraz z Muzeum w Łowiczu, w ramach projektu pn. Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych – II edycja. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.