Odbyła się konferencja w sprawie walki z Afrykańskim Pomorem Świń

Odbyła się konferencja w sprawie walki z Afrykańskim Pomorem Świń

Konferencja zorganizowana w Starostwie Opoczyńskim dotyczyła zapobiegania rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń w związku z aktualizacją krajowej mapy zagrożenia wirusem ASF. Na pytania mediów odpowiadały władze województwa oraz eksperci.

Decyzją Komisji Europejskiej od 5 sierpnia w obszarze ochronnym znalazły się w całości trzy gminy powiatu łowickiego- Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy a także część gminy Łowicz. Cały czas przyglądamy się doniesieniom i jesteśmy w stałym kontakcie z władzami województwa - mówił na konferencja Starosta Opoczyński Marcin Baranowski. Jak przekonuje wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, nie ma powodów do niepokoju na terenie naszego powiatu.

- Sytuacja jest monitorowana a do działań profilaktycznych zostały zaangażowane wszelkie możliwe służby w tym wojsko, które szukało prawdopodobnych ognisk wirusa i nie znalazło go. Pozostaje nam teraz odpowiednia profilaktyka - mówił wicewojewoda.

Poseł na Sejm RP Robert Telus, który jest również wiceprzewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa, zapowiedział pomoc i szkolenia dla hodowców trzody chlewnej.

- W najbliższych dniach na terenie Powiatu Piotrowskiego a następnie także Opoczyńskiego ruszą cykle szkoleń na których będziemy przedstawiać sposoby ochrony przed wirusem. Wprowadzamy także specjalne pakiety pomocowe dla każdego uczestnika szkolenia. Wszystko po to by uchronić ten sektor i lokalnych hodowców przed stratami - zadeklarował Poseł na Sejm RP Robert Telus.

Wojewódzki lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski potwierdził, że nie ma żadnych przesłanek by na terenie naszego powiatu została wprowadzona strefa żółta czy też czerwona strefa. Sytuacja ASF jest jak przy każdym, wirusie, dynamiczna, jednak działania które podejmujemy dają nam szanse wyprzedzić zagrożenie - dodał.

Władze i eksperci są zgodni, że istotnym elementem profilaktycznym będzie kontynuacja odstrzału sanitarnego dzików. Takie działanie ma dwie podstawowe korzyści. Pozwala na kontrolę nad populacją a także zmniejsza lub całkowicie eliminuje na poszczególnych obszarach szkody łowieckie które są dotkliwe na rolników.