Najważniejsze wideo w elc24

Nowość w Skansenie w Maurzycach

DSC01140__20241115-071223_1
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

W Skansenie w Maurzycach powstała „Chałupa na dotyk", w której zwiedzający mogą dotykać eksponaty. To bardzo duże ułatwienie dla niewidomych i słabowidzących. W środku są plany tyflograficzne oraz aplikacja z audiodeskrypcją i audioprzewodnikiem.

Bielona chałupa przez ostatnie 5 lat była wyłączona z ekspozycji w Maurzycach, wyjątkowego parku etnograficznego gromadzącego zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Dzięki projektowi „Skansen w Maurzycach dla wrażliwych" została przywrócona odwiedzającym. Muzeum w Łowiczu na realizację zadania otrzymało dotację z MKiDN, co pozwoliło na restaurację izb w chałupie, a także dostosowanie skansenu do potrzeb osób niewidomych, słabowidzących, a także poruszających się na wózkach.

- W ramach tego projektu przed częścią chałup powstały platformy – podjazdy dla osób niepełnosprawnych, a jedną z chałup otworzyliśmy dla zwiedzających. Została tak zaadaptowana, że można do niej wejść i zwiedzić izbę roboczą i izbę świąteczną – opowiada Michał Zalewski, dyrektor muzeum w Łowiczu.

Jest to bardzo duża zmiana, bo izby w pozostałych chałupach można oglądać tylko z progu – eksponaty i wyposażenie są chronione specjalną kratą. W tej chałupie zwiedzający mogą wejść w przysłowiowy każdy kąt i dotykać m.in. pieca, kołyski, wrzeciona, pierzyny czy bibułowych pająków. Dodatkowo, z myślą o osobach niewidzących, w środku zostały zainstalowane tablice tyflograficzne, powstała także aplikacja z audiodeskrypcją i audioprzewodnikiem, którą można uruchomić za pomocą kodu QR.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi