Młody bezpieczny kierowca. W Łowiczu odbyła się konferencja adresowana do młodzieży

263-170587
fot. KPP Łowicz

23 maja 2023 roku w Łowiczu odbyła się IV Konferencja „Młody bezpieczny kierowca". Skupiła około 300 uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu łowickiego - przyszłych kierowców i osób, które niedawno nabyły uprawnienia do kierowania. Celem tego przedsięwzięcia jest dotarcie do wyobraźni młodych ludzi aby na drodze zachowywali się odpowiedzialnie i by na drogach było bezpieczniej.

23 maja 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2, przy ul. Blich w Łowiczu odbyła się IV Konferencja „Młody bezpieczny kierowca" adresowana do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z powiatu łowickiego. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Łowiczu oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 2. Wydarzenie to patronatem objął Starosta Łowicki. W konferencji uczestniczyli goście: Wicestarosta Piotr Malczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu – bryg. Arkadiusz Makowski, Andrzej Markowski - psycholog transportu, Monika Tarkowska z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Łodzi, Krzysztof Osóbka z WRD Skierniewice, Maciej Parzybód z WORD Sieradz. Przybyli również nauczyciele i pedagodzy wraz z uczniami. Konferencję rozpoczęła inspektor Monika Hurko-Nesterowicz - Komendant Powiatowy Policji w Łowiczu, głos zabrał również Wicestarosta – Piotr Malczyk oraz Komendant PSP w Łowiczu - bryg. Arkadiusz Makowski, którzy wskazali na potrzebę organizowania tego przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa młodych kierowców. Konferencja składała się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdarzeń z udziałem młodych kierowców, odpowiedzialności za kierownicą oraz jak zachować się na miejscu zdarzenia omówili łowiccy policjanci. Prelekcję dotyczącą powiadamiana ratunkowego numeru alarmowego 112 przedstawiła Pani Monika Tarkowska - operator numerów alarmowych, która przekazała cenne wskazówki dotyczące właściwego powiadamiania służb o zdarzeniach drogowych. Później wystąpił również znany psycholog transportu - Pan Andrzej Markowski, który bardzo ciekawie opowiadał o aspektach psychologicznych zachowań kierowców na drodze. Głos zabrali również przedstawiciele WORD w Skierniewicach – Krzysztof Osóbka oraz WORD w Sieradzu - Maciej Parzybót. 


Część praktyczna okazała się bardzo atrakcyjna dla uczniów, bowiem mogli skorzystać z symulatora dachowania oraz zderzeń prezentowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu. Symulator jazdy samochodem udostępnił Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Łowiczu. Alko - i narkogogle prezentował Pan Krzysztof Osóbka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach. W pokazach uczestniczyli również funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, którzy zaprezentowali jak w sposób bezpieczny niwelować zagrożenie w przypadku znalezienia nieznanego pakunku, wykorzystując robota pirotechnicznego. Pokaz ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Pojazd grupy SPEED przedstawił kom. Kamil Wnukowski z WRD KWP Łódź. Podczas wydarzenia zawód policjanta promowali przedstawiciele Wydziału Doboru KWP w Łodzi. Pierwszą pomoc przedmedyczną prezentowali łowiccy policjanci wraz z radiowozem i służbowym motocyklem. Dziękujemy funkcjonariuszom służb mundurowych z PSP w Łowiczu i Zakładu Karnego w Łowiczu za prezentację pojazdów służbowych i osprzętu. Dla uczestników przygotowaliśmy również tematyczne ulotki dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Składamy serdeczne podziękowania gościom za przybycie, prelegentom za ciekawy przekaz, współorganizatorom – Starostwu Powiatowemu w Łowiczu oraz Dyrektorowi ZSP Nr 2 - Panu Jerzemu Zabostowi za wsparcie i bardzo dobrą współpracę przy organizacji tego przedsięwzięcia. Młodzież miała okazję do poszerzenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, ale również mogła przekonać się, że odpowiedzialność za kierownicą i rozsądek to podstawa bezpiecznego podróżowania, a skutki brawury mogą być tragiczne.

Źródło: KPP Łowicz