Marszałek Grzegorz Schreiber z wizytą w regionie. Odwiedził gminę Nieborów i skierniewicką parowozownię

005
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

We wtorek, 6 lutego, przy okazji otwarcia Centrum Innowacji i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych (Instytut Ogrodnictwa) w Skierniewicach, marszałek Grzegorz Schreiber odwiedził skierniewicką Parowozownię, gdzie powstaje muzeum dawnej kolei. Spotkał się także z mieszkańcami pobliskiego Bełchowa Osiedla w powiecie łowickim, gdzie wspólnie z mieszkańcami, oglądał zrealizowaną dzięki grantom sołeckim inwestycję.

Parowozownia w Skierniewicach

To właśnie ten obiekt jest obecnie rewitalizowany i przystosowywany do celów muzealnych, również dzięki wsparciu Zarządu Województwa Łódzkiego i radnych Sejmiku.

We wtorek Grzegorz Schreiber spotkał się na terenie obiektu z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które zajmuje się ochroną zabytków kolejnictwa oraz popularyzowaniem tematyki kolejowej. I to właśnie PSMK od lat skutecznie zabiega o środki z programu „Łódzkie ratuje zabytki". Była więc okazja, by obejrzeć postępy prac.

W 2019 r., w parowozowni remontowano zniszczony dach XIX-wiecznej hali parowozowej (odbudowa świetlika dachowego). Kwota dofinansowania wyniosła wtedy 45 tys. zł.

W 2021 r. prace te były kontynuowane, a dofinansowanie wyniosło wówczas 49,5 tys. zł.

W 2022 r. przeprowadzono prace ratownicze najstarszej części hali parowozowej z lat 1862 – 1865. Dofinansowanie z programu „Łódzkie ratuje zabytki" to 50 tys. zł.


Z kolei 2023 r. prowadzono prace ratownicze polegające na remoncie zniszczonego dachu budynku administracyjno-socjalnego. Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei otrzymało wówczas wsparcie na ten cel w wysokości 90 tys. zł.

- Nasza Parowozownia ma być w przyszłości żywym muzeum kolei – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Judyta Kurowska-Ciechańska. – Choć już dziś, regularnie od kilkunastu lat, obiekt udostępniany jest turystom. Z roku na rok ich liczba oczywiście wzrasta. Zwiedzanie jest bezpłatne, zapraszamy na nasze dni otwarte od maja do października.

Bełchów Osiedle

W powiecie łowickim marszałek spotkał się z mieszkańcami Bełchowa Osiedla, z panią sołtys Anną Chmielak i Radą Sołecką na czele.

Lokalna społeczność pochwaliła się, jak wykorzystała 12 tys. zł, które sołectwo otrzymało w ramach grantu z programu „Sołectwo na plus". Środki te przeznaczono na wymianę zniszczonego poszycia dachowego na altanie, a także zakup wiaty śmietnikowej.

Mieszkańcy opowiedzieli marszałkowi, jakie mają plany odnośnie rozwoju ich sołectwa.

Przy okazji wizyty w Gminnym Ośrodku Kultury w Bełchowie Grzegorz Schreiber spotkał się również ze strażakami z tamtejszej jednostki OSP.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi