Łowicz: Za nami V Konferencja "Młody Bezpieczny Kierowca" ŁOWICZU

263-19539_20240531-094856_1
fot. KPP w Łowiczu

W Łowiczu odbyła się V Konferencja „Młody bezpieczny kierowca" adresowana do młodzieży. Skupiła uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu łowickiego - przyszłych kierowców i osób, które niedawno nabyły uprawnienia do kierowania. Celem tego przedsięwzięcia jest dotarcie do wyobraźni młodych ludzi aby na drodze zachowywali się odpowiedzialnie i by na drogach było bezpieczniej.

29 maja 2024 roku o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2, przy ul. Blich w Łowiczu odbyła się V Konferencja „Młody bezpieczny kierowca" adresowana do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z powiatu łowickiego. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu przy współpracy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, Starostwem Powiatowym w Łowiczu oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 2. 

Na wstępie głos zabrał Starosta Łowicki – Marcin Kosiorek, inspektor Monika Hurko-Nesterowicz - Komendant Powiatowy Policji w Łowiczu oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu - brygadier Arkadiusz Makowski. Konferencja składała się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Wystąpili prelegenci: Maciej Wisławski – legendarny pilot rajdowy, Rzecznik Prasowy WORD w Sieradzu, kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zdarzeń z udziałem młodych kierowców, odpowiedzialności za kierownicą oraz jak zachować się na miejscu zdarzenia omówili łowiccy policjanci. Bardzo ciekawy wykład dotyczący niewłaściwych, ryzykownych zachowań na drodze omówiła Psycholog Transportu – Magdalena Wit-Wesołowska. Następnie prelekcję dotyczącą powiadamiana ratunkowego numeru alarmowego 112 przedstawiła Pani Monika Tarkowska - operator numerów alarmowych, która przekazała cenne wskazówki dotyczące właściwego powiadamiania służb o zdarzeniach drogowych. 

Część praktyczna była bardzo atrakcyjna dla młodzieży. Rozpoczęła się od scenki dotyczącej wypadku drogowego, odbył się pokaz strażaków z PSP Łowicz w zakresie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Następnie funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi zaprezentowali jak w sposób bezpieczny niwelować zagrożenie w przypadku znalezienia nieznanego pakunku, wykorzystując robota pirotechnicznego. 

Uczniowie mogli skorzystać z symulatora dachowania oraz zderzeń prezentowanych przez Macieja Parzybóda z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu. Symulator jazdy samochodem udostępnił Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Łowiczu. Alko - i narkogogle oraz pojazd grupy SPEED zaprezentowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi. Młodzież mogła również obejrzeć motocykle służbowe. Uczniowie podczas wydarzenia mogli rozmawiać z funkcjonariuszami różnych formacji, którzy promowali swój zawód. Pierwszą pomoc przedmedyczną prezentowali strażacy. 

W części pokazowej uczestniczyli funkcjonariusze różnych formacji. Dziękujemy funkcjonariuszom służb mundurowych z PSP w Łowiczu, Zakładu Karnego w Łowiczu, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Wojewódzkiej oraz Wojewódzkiego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach za obecność i prezentację pojazdów służbowych oraz osprzętu. Dla uczestników przygotowano również tematyczne ulotki dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

źródło: KPP w Łowiczu