Wczoraj, 1 sierpnia 2022 r. przypadała 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednego z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r. Zorganizowanych przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza". Głównym celem powstania było ratowanie suwerenności kraju, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR.
Powstanie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Straty po stronie polskiej w tym wielkim zrywie narodowym wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.
Jak co roku, 1 sierpnia o godz. 17.00 w godzinie „W", zawyły syreny alarmowe i rozdzwoniły się wszystkie dzwony łowickich kościołów. Łowicz „zatrzymał się na chwilę", oddając hołd poległym powstańcom i żołnierzom walczącym w czasie drugiej wojny światowej. Na cmentarzu katedralnym przy grobach żołnierzy września 1939 r. i pomniku poświęconym Szarym Szeregom i żołnierzom Armii Krajowej, Łowiczanie złożyli wieńce i zapalili znicze.
W uroczystości wzięły udział władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych m.in. Szarych Szeregów, PTTK, Stowarzyszenia Łowickie.pl, Klubu Seniora „Radość", Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz licznie przybyli mieszkańcy Łowicza. Wartę przy pomniku zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, Harcerze ZHP Hufiec Łowicz i Skauci Europy.
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński przypomniał, że Warszawa była najbardziej doświadczonym miastem w całej Europie podczas II wojny światowej. W czasie wojny zginał jej co trzeci mieszkaniec. Powstanie Warszawskie było największą i najtragiczniejszą bitwą Polaków w czasie tej wojny.
Podczas uroczystości Michał Zalewski, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki odczytał fragmenty książki „Powstańcy" autorstwa Magdy Łucyan, będącej zapisem rozmów z uczestnikami powstania. A modlitwę w intencji poległych w powstaniu oraz poległych w obecnie trwającej walce o Ukrainę, poprowadził ks. dr Dariusz Kuźmiński, nowy proboszcz parafii katedralnej.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Szarych szeregów i żołnierzy Armii Krajowej.
źródło: UM Łowicz