Najważniejsze wideo w elc24

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

Kolbe

Mają po drodze z koleją

Mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego od lutego będą mogli niemal spod domów dojechać do dworca PKP w Koluszkach. Wszystko dzięki nowej linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej. To nie wszystko! Do końca czerwca będą korzystać z autobusów bezpłatnie. Później za bilety zapłacą według taryfy ŁKA, z uwzględnieniem zniżek, biletów miesięcznych i zintegrowanych. 

Jest to już czwarta linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej, projektu samorządu województwa i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Autobus będzie jeździł między Regnami, Koluszkami, a Będzelinem. Zatrzyma się na 15 przystankach. Do dyspozycji podróżnych będzie 28 połączeń w ciągu doby. Rozkłady jazdy oraz szczegóły oferty można znaleźć na stronie internetowej ŁKA.

Pasażerów będą wozić niskoemisyjne, komfortowe autobusy kupione dzięki wsparciu z programu rządu Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład". - Dzięki połączeniom, które otwieramy realizując program Kolejowej Komunikacji Autobusowej, korzystają przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, przez które nie biegną tory kolejowe – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Przypomnijmy, że z nowych linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej korzystają już mieszkańcy powiatów łaskiego, bełchatowskiego, tomaszowskiego i zgierskiego. Program zakłada utworzenie 7 linii w całym regionie, ale oferta będzie poszerzana.

Stawiamy na bezpieczeństwo i integrację

Nowe pompy i węże to tylko niektóre elementy wyposażenia, które trafią do jednostek OSP w Łódzkiem. Wystartowała nowa edycja konkursu adresowanego do strażaków ochotników. Pula środków na zakup sprzętu wynosi 3 mln zł. Na wnioski czekamy do 24 stycznia. Bliższe informacje na stronie lodzkie.pl/dotacje/dla-osp.

Razem z sołtysami będziemy też stawiać świetlice wiejskie. Takie miejsca to przestrzeń do edukacji, rozwijania zainteresowań i integracji. Zarząd województwa przeznaczył na konkurs „Świetlica sołecka na plus" 4,2 mln zł. 

Dotację w wysokości do 200 tys. zł, można przeznaczyć na budowę lub zakup i montaż świetlic kontenerowych czy drewnianych. Zgłoszenia do naboru wniosków mogą składać sołtysi z województwa łódzkiego do 31 stycznia. Szczegóły konkursu na stronie: lodzkie.pl/rolnictwo/swietlica-solecka-plus.

Święto patrona Zduńskiej Woli

Zduńska Wola świętowała rocznicę urodzin Maksymiliana Marii Kolbego - patrona miasta, męczennika, który zginął śmiercią głodową w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Urząd Marszałkowski był partnerem obchodów, a samorząd województwa łódzkiego reprezentował podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber.

W Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz wystawiony został spektakl zatytułowany „Mój syn, Maksymilian".