Najważniejsze wideo w elc24

Łódzkie na plus - Podsumowanie tygodnia w skrócie

Wedrowki-Jaracza

Świętują sołtysi, do pracy – młodzi radni i seniorzy

W województwie łódzkim rozpoczęło się wielkie świętowanie Dnia Sołtysa. Za to na pierwszym roboczym spotkaniu spotkali się radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego. Szukamy natomiast chętnych do Rady Seniorów WŁ.

Dni Sołtysów 

Do nich można przyjść po radę, z pretensją czy po wsparcie przy załatwianiu pieniędzy na dobre pomysły na ożywienie życia na wsi. Ponad 4,5 tysiąca sołtysów w województwie łódzkim – bo o nich mowa – obchodziło swoje święto 11 marca. Tego dnia w Sieradzu, Oporowie (pow. kutnowski) i Kraśnicy (pow. opoczyński) odbyły się uroczystości i koncerty na ich cześć. Mistrzowskimi umiejętnościami kulinarnymi popisywały się przy okazji Koła Gospodyń Wiejskich.

A że sołtys, to ważna persona, wydarzenia mające na celu podziękowanie im za wzięcie na siebie pozycji lidera na wsi, będą kontynuowane. 25 marca zostaną zorganizowane spotkania dla sołtysów w Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Zgierzu. Wystarczy zgłoszenie on-line.

Zielona architektura

Sołtys kojarzy się z terenami zielonymi, a te dzięki pieniądzom oferowanym przez samorząd województwa łódzkiego powinny wkrótce wypięknieć. Rozpoczęliśmy nabór do konkursu „Zielona architektura" w ramach zadania „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski". Polega on na przygotowaniu projektu małego ogrodu (o wymiarach 8m x 8m) na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Nieborowie, którego otoczenie jest wyjątkowym bogactwem naszego województwa. Pula nagród w konkursie to aż 80 tys. zł! Nabór zgłoszeń trwa do 23 marca. Szczegóły na lodzkie.pl/kultura.

„Jaracz" znów wędruje

Po sukcesie pilotażowego programu Wojewódzkich Jaracza Wędrówek, w czasie których widzowie w regionie mogli zobaczyć spektakl „Róbmy swoje" poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego, aktorzy znów wyruszyli w teren. Bełchatowianie mieli okazję zobaczyć premierowo spektakl Szklanej Menażerii, a przed nami kolejne spektakle: 21 marca o godz. 19 w Miejskim Centrum Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim zobaczymy „Kruka z Tower"; a 30 marca o godz. 19 w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach „Szklaną menażerię". Kolejnymi przystankami Wędrówek będą Radomsko i Sieradz. Zapraszamy!

Młodzi radni i rada seniorów

Są młodzi i pełni zapału. Chcą zwiększyć bezpieczeństwo młodzieży, współpracować z seniorami, wspomagać wolontariat i angażować do działalności społecznej innych młodych. Rozpoczął prace Młodzieżowy Sejmik Województwa Łódzkiego. Jest to już druga kadencja młodych radnych, ale po raz pierwszy regulowana ustawowo. 

Radni Młodzieżowego Sejmiku okazali się bardzo zaangażowanymi społecznie młodymi ludźmi. Większość z nich ma za sobą organizację zbiórek charytatywnych, pomoc uchodźcom z Ukrainy czy Polakom za granicą.

Podczas pierwszych obrad radni wybrali prezydium Sejmiku, delegatów na Konwent Młodzieżowych Sejmików oraz Zespół do spraw Promocji. I już mają pomysły na kolejne uchwały.

A jeśli idzie o współpracę z seniorami, to się świetnie składa, bo rozpoczął się nabór do Rady Seniorów Województwa Łódzkiego. Zapraszamy do współpracy osoby aktywne, najlepiej z głową pełną pomysłów. Nabór trwa do 31 marca. Więcej informacji o naborze: https://rcpslodz.pl

Dłużej czekamy na pomysły

Wszystkich aktywnych społecznie, nie tylko seniorów pewnie zainteresuje fakt, że do 13 marca przedłużony został termin składania projektów do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS". Przypominamy, że na realizację Waszych pomysłów samorząd województwa przeznaczył 8 milinów złotych.