Łódzkie Druki Ludowe: W Łowiczu odbędą się warsztaty stemplowania i linorytu

Zrzut-ekranu-2023-10-17-o-08.49.25

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Łowicza i okolic na dzień warsztatów w ramach projektu Łódzkie Druki Ludowe! Wszystkie punkty programu odbędą się w Muzeum w Łowiczu i są bezpłatne.

WARSZTATY LINORYTU

Czym jest linoryt? To technika druku ręcznego podobna do drzeworytu, z tą różnicą, że obrazki rzeźbi się nie w drewnie, a w linoleum. Następnie odbija się je na materiale. Na warsztatach będziemy wycinać wzory w podkładach za pomocą dłutek. Powstaną unikatowe matryce, za pomocą których zadrukujemy papier i płótno. Wszystkie prace i powstałe matryce zabierzesz ze sobą do domu. Warsztaty są skierowane do osób dorosłych.

WARSZTATY STEMPLOWANIA

Podczas warsztatów poznasz metodę ręcznego drukowania klockami drzeworytniczymi, za pomocą której stworzysz unikatowe, kolorowe pocztówki. Zobaczysz, jak dawniej powstawały druki ludowe, ale też spróbujesz własnych sił w tym rzemiośle. Będziemy nakładać farbę na stemple, a następnie przenosić wzory na papier. Każdy przygotuje kilka oryginalnych pocztówek, które zabierze do domu. Warsztaty są skierowane do dzieci i osób dorosłych.

Muzeum w Łowiczu jest partnerem projektu "Łódzkie Druki Ludowe. W poszukiwaniu śladów dziedzictwa dawnych farbiarzy i drukarzy", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Anna Raczkowska - absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od ponad 10 lat koordynuje projekty kulturalne i artystyczne. Prowadzi własną pracownię twórczą oraz Stowarzyszenie na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici". Od 2017 roku prowadzi warsztaty rzemiosł dawnych (haft, tkactwo, druk na płótnie, rzeźba) dla ośrodków edukacji historycznej w Polsce i za granicą. Pomysłodawczyni projektów "Polskie Druki Ludowe" oraz "Łódzkie Druki Ludowe".

Zapisy pod numerem telefonu: 46 837 39 28 wew. 36. Liczba miejsc ograniczona.

źródło: Muzeum w Łowiczu