wersja testowa serwisu

Kutno: Akcja Straży Granicznej, dwie osoby zatrzymane za przemyt

13-206041
fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o przemyt wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego bez znaków akcyzy, narażając w ten sposób Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego na kwotę blisko 10 mln złotych. Jeden z zatrzymanych trafił do aresztu, wobec drugiego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Łowiczu.

Zatrzymania podejrzanych mężczyzn są kontynuacją śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łowiczu w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu, wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów oraz suszu tytoniowego bez znaków akcyzy.

- Do tej pory, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, zarzuty przedstawiono siedmiu osobom, w tym sześciu podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech podejrzanych decyzją Sądu Rejonowego w Łowiczu zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania - informuje por. SG Dagmara Bielec-Janas, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Ponadto, w toku śledztwa zgromadzono materiał procesowy, który jednoznacznie wskazywał na to, że grupa przestępcza regularnie organizowała transport nielegalnych wyrobów tytoniowych z krajów południowej Europy do Polski.

We wtorek, 28 grudnia 2021 roku zgodnie z wydanymi postanowieniami Prokuratury Rejonowej w Łowiczu dokonano na terenie Kutna zatrzymania dwóch podejrzanych mężczyzn - obywateli RP w wieku 38 i 46 lat.

- Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut przewożenia wyrobów akcyzowych w postaci blisko 20 tys. kg suszu tytoniowego bez znaków akcyzy narażając w ten sposób Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego na kwotę blisko 10 mln złotych. Ponadto jeden z mężczyzn usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. o czyn z art. 258 § 1 k.k. - dodaje por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Sąd Rejonowego w Łowiczu w stosunku do pierwszego z zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy natomiast wobec drugiego z mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej informuje, że sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.