Najważniejsze wideo w elc24

Jedyny w swoim rodzaju pokaz mody w Łowiczu

Jedyny w swoim rodzaju pokaz mody w Łowiczu
fot. Piotr Wajman

O tym, jak tradycja łączy się z nowoczesnymi trendami modowymi, przekonaliśmy się w Łowiczu, gdzie oglądaliśmy pokaz strojów inspirowanych lokalnym folklorem województwa łódzkiego, a zaprojektowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich – nasze ambasadorki folkloru i lokalnej tradycji. Wszystko w ramach eliminacji do konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego", którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski.

Łowicz był pierwszym miastem, w którym odbyły się eliminacje do konkursu. Skąd pomysł organizacji takiego wydarzenia? 

Chcemy w ten sposób popularyzować aktywność Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności, promować regionalne dziedzictwo kulturowe województwa łódzkiego, ale też zwracać uwagę na rolę kobiet z KGW jako ambasadorek folkloru i lokalnej tradycji – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie stroju, inspirowanego lokalnym folklorem, z tradycyjnym elementem kulturowym, akcentem stroju ludowego danego regionu, w połączeniu z nowoczesnymi trendami modowymi. Inspiracja mogła dotyczyć dziedzictwa kulturowego regionów etnograficznych województwa łódzkiego, w tym sztuki ludowej np. wycinanka, haft.

Uczestniczkami konkursu (eliminacji w Łowiczu) były gospodynie należące do Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, zgierskiego i aglomeracji łódzkiej. Hala sportowa w łowickim Ośrodku Sportu i Rekreacji zamieniła się dziś w profesjonalny modowy wybieg. Publiczność wyjątkowo emocjonalnie reagowała, kiedy na wybiegu pojawiały się modelki. A były to panie reprezentujące 27 kół.

Przewodniczącym jury, które oceniało stroje, był Waldemar Wojciechowski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. 

- Koła Gospodyń Wiejskich to dla nas, dla samorządu województwa oczko w głowie - mówił. - Poza województwem łódzkim chyba nie ma nigdzie takiego konkursu. Koła Gospodyń Wiejskich to środowiska pełne pomysłów i energii, więc trudno będzie wybrać najpiękniejszy strój.

- Dotąd brałyśmy udział w wyzwaniach kulinarnych, tym razem jest inaczej - mówiła Elżbieta Nowicka z KGW w Śleszynie w powiecie kutnowskim. - Prezentujemy dziś białą sukienkę, na dole z czarną koronką, są oczywiście akcenty łowickie, a więc chusta na głowie z wiankiem, do tego fartuszek również z akcentem łowickim.

...i to właśnie strój zaprojektowany i wykonany przez KGW w Śleszynie okazał się jednym z najlepszych. Do kolejnego etapu konkursu jury zakwalifikowało także: KGW Stowarzyszenie „Dla Naszej Wsi" (Wicie, powiat łowicki), KGW w Chruślach (powiat łowicki), KGW „Zgrane Babki" (Zaranna, powiat kutnowski), KGW „Zdunianki" (Zduny, powiat łowicki), KGW „Sokolniczanki" (Sokolniki Parcela, powiat zgierski).

Gwiazdą wieczoru był Rafał Brzozowski, który w oczekiwaniu na werdykt jury, zaśpiewał swoje największe przeboje.

- Na eliminacjach konkursu „Modna gospodyni…" spotkamy się w Łódzkiem jeszcze trzy razy: 17 lutego w Sieradzu, 24 lutego w Stefanówce (powiat piotrkowski) i 9 marca w Skierniewicach. Finał konkursu zaplanowaliśmy na 23 marca w Łodzi - mówią organizatorzy.

Nagrodą za udział w konkursie na szczeblu lokalnym jest namiot wystawienniczy. W finale laureaci otrzymają nagrody finansowe, pula nagród to 20 tys. zł. Współorganizatorem konkursu jest Łódzki Dom Kultury.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: