wersja testowa serwisu

Jechali i szli szlakiem 10 Pułku Piechoty

Zrzut-ekranu-2021-09-13-o-11.20.23
fot. UM Łowicz

Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha" działający przy oddziale PTTK w Łowiczu, zorganizował XVIII Rajd Szlakiem 10 Pułku Piechoty. Celem rajdu było uczczenie poległych żołnierzy w walce o wolność Ojczyzny. Uczestniczyło w nim 140 osób.

Rajd odbył się, 11 września 2021 r. w formie pieszej i rowerowej. Grupa piesza wyruszyła autokarem do Kozłowa Szlacheckiego z którego rozpoczęła 12 km wędrówkę do Kompiny. Godzinę później na trasę licząca 30 km i wiodącą przez Bednary i Nieborów oraz dłuższą, liczącą 45 km poprzez Stary Dębsk, wyruszyli rowerzyści. Wszyscy po drodze odwiedzali cmentarze na których znajdowały się mogiły żołnierskie.

Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu w Kompinie, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Komandor rajdu Adam Szymański przypomniał również historię bitwy nad Bzurą.

Rajd zakończył się ogniskiem oraz konkursem historycznym. Puchary dla zwycięzców ufundował radny powiatowy Tadeusz Kozioł, a owoce z sadów zapewnili dla uczestników rajdu, gospodarze terenu. Wydarzenie zostało dofinansowane z środków finansowych Gminy Miasta Łowicz.

źródło: UM Łowicz