Najważniejsze wideo w elc24

Jak prawidłowo wieszać flagę? Sprawdź zasady, które nie dla wszystkich są oczywiste!

flagapolska

Już jutro Narodowe Święto Niepodległości. Dla wielu z nas to oczywisty moment, by na swoich domach czy balkonach w mieszkaniach wywiesić flagę. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze jest to zrobione w prawidłowy sposób. Wywieszając biało-czerwone barwy w Święto Niepodległości pamiętajmy, że są one, obok wizerunku orła białego oraz "Mazurka Dąbrowskiego" symbolami naszego kraju i podlegają ochronie prawnej!

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych określa, że biało-czerwone barwy, obok wizerunku orła białego oraz "Mazurka Dąbrowskiego" są symbolami naszego kraju, a z tego względu przysługuje im szczególna ochrona prawna. Każdy obywatel RP ma prawo i obowiązek otaczać je czcią oraz szacunkiem. Niestety, często w wyniku niewiedzy dochodzi do popełniania błędów przy wywieszaniu polskiej flagi. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Przede wszystkim należy zadbać, by wywieszana flaga była czysta, pozbawiona jakichkolwiek napisów, czy rysunków, a jej barwy nie powinny być wyblakłe. Flaga wywieszana na prywatnych domach i mieszkaniach nie powinna również zawierać herbu, czy godła, ponieważ takie flagi są zarezerwowane dla instytucji publicznych. Wywieszanie flagi z orłem, jest zarezerwowane dla statków morskich, kapitanów portów i placówek dyplomatycznych. Z kolei flaga z orłem i wycięciem, jest zarezerwowane dla okrętów wojennych.

Dwa pasy (biały i czerwony) na polskiej fladze mają taką samą szerokość. Jeśli flaga wisi poziomo biały pas znajduje się na górze, natomiast w pozycji pionowej biały pas znajduje się po lewej stronie. Gdy flaga jest powieszona pionowo na maszcie, biały pas musi znajdować się przy nim. Flaga wywieszona pod kątem lub poziomo biały kolor powinna mieć skierowany w lewą stronę. Flaga nie może dotykać ziemi lub wody. W przypadku silnego wiatru lub deszczu, trzeba zdjąć flagę możliwie najszybciej, flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,

Pamiętajmy, że ustawa daje każdemu prawo do używania barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń!

grafika: WKU Bielsko-Biała