Najważniejsze wideo w elc24

Jackowice kochają folk. Za nami tradycyjny festyn

A730972_20240708-065233_1
fot. Piotr Wajman

Już po raz 4. podłowickie Jackowice (gm. Zduny) gościły u siebie zespoły folkowe, zarówno z regionu, jak z Podhala czy Podlasia.

Festyn Podłowickie Folk(l)ove na dobre wpisał się już w kalendarz letnich wydarzeń w powiecie łowickim, a niedzielne koncerty przyciągnęły do Jackowic bardzo wielu miłośników muzyki folkowej. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem marszałek Joanny Skrzydlewskiej, którą reprezentowała Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca sejmiku województwa.

- Folklor to dosłownie tradycja ludu, czyli wspólne cechy danej społeczności, określające jej charakter, obyczaje, kulturę. To twórczość ludowa, czyli baśnie i przysłowia, ale też obrzędy, tańce i sztuka. Tu mamy to wszystko, jak w pigułce. Tu widzimy i czujemy, jak kochamy polski folklor, ale i ten folklor łódzki, nasz, lokalny – mówiła podczas otwarcia festynu życząc uczestnikom udanej zabawy.

Życzenie się spełniło, a publiczność bawiła się razem z zespołami. Program był bardzo różnorodny, bo na scenie wystąpiły m.in. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Zduny, The Supersingers Studio Piosenki BDK, Grupa Wokalna Folkowianki, Etno Duet Sansevieria, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Leszczynki, Kapela Ludowa Dobrzeliniacy, After Party i Baciary. Gwiazdą wieczoru był zespół Boys. 

Organizatorzy zadbali, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych była m.in. ścianka wspinaczkowa, karuzela czy przejażdżki konne. Dla wszystkich poczęstunek przygotowany przez lokalne KGW. 

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: