wersja testowa serwisu

Gwałt na 13-latce i brak pomocy ze strony lekarzy z łęczyckiego szpitala. Paulina Matysiak napisała do Ministra Zdrowia

22514783-A5CE-470F-8C53-166D99AAE236

W ostatnich dniach o Łęczycy ponownie zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach i to niestety w złym tego słowa znaczeniu. Jak już informowaliśmy na łamach ELE24, lekarze z łęczyckiego szpitala mieli odmówić pomocy 13-letniej dziewczynce, która padła ofiarą gwałtu. Posłanka Lewicy, Paulina Matysiak napisała w tej sprawie do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego.

Przypomnijmy, do tragicznych scen miało dojść w Łęczycy. Niepełnoletni chłopak na jednym z osiedli miał zgwałcić 13-latkę. Na miejscu pojawili się policjanci, a następnie Zespół Ratownictwa Medycznego, który przetransportował dziewczynkę do miejscowego szpitala. Tam - jak podają dziennikarze TVP3 Łódź - odmówiono jej pomocy. Więcej o zdarzeniu pisaliśmy w TYM MIEJSCU.

Sytuacja ta oburzyła wiele osób. Wśród nich jest Paulina Matysiak Posłanka na Sejm RP.

- Dziecko, które pada ofiarą gwałtu wymaga od personelu medycznego szczególnej opieki i wyjątkowej empatii. Niedopuszczalne jest, aby po tak traumatycznych przejściach narażać je na dodatkowy stres, związany z długim oczekiwaniem na badanie, odmową hospitalizacji i podróżą karetką do kolejnego szpitala, położonego w znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania - podkreśla Paulina Matysiak.

W związku z tym, oburzona takim zachowaniem lekarzy Posłanka na Sejm RP Paulina Matysiak, wspólnie z koleżankami z sejmowej ławy - Magdaleną Biejat, Darią Gosek-Popiołek i Marceliną Zawiszą złożyła interpelację do Adama Niedzielskiego - Ministra Zdrowia.

- Pytam w niej o to: czy otrzymał informacje dotyczące sytuacji w łęczyckim szpitalu, gdzie odmówiono badania i hospitalizacji 13-latce, będącej ofiarą gwałtu; jakie kroki zamierza podjąć, aby zapewnić szybszy dostęp do fachowej opieki (także psychologicznej) dzieciom, będącym ofiarami gwałtu; czy w związku z zaistniałą w łęczyckim szpitalu sytuacją, planuje wprowadzić w szpitalach szczególne standardy postępowania, w przypadku dzieci, będących ofiarami gwałtów; czy w związku z zaistniałą w łęczyckim szpitalu sytuacją, planuje wprowadzić w szpitalach szczególne standardy postępowania, w przypadkach, gdy dziecku potrzebna jest pilna pomoc ginekologiczna; czy planuje podjąć kroki zmierzające do zwiększenia liczby oddziałów ginekologii dziecięcej w Polsce? Jeśli tak, to jakie? - wylicza Paulina Matysiak.