Gmina Zduny zmienia się dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek wizytował ostatnie inwestycje

szkoa-Bakow-Gorny_20240222-154206_1
fot. Tomasz Grala

Przy okazji kolejnych spotkań w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem", tym razem w powiecie łowickim, marszałek Grzegorz Schreiber miał okazję przekonać się, jak beneficjenci programów dotacyjnych wykorzystują przekazane przez samorząd województwa środki.

Zduny

W Zdunach Grzegorz Schreiber, wraz z wójtem gminy Krzysztofem Skowrońskim, odwiedził parafię Św. Jakuba Apostoła, beneficjenta jednego z programów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego – „Łódzkie ratuje zabytki". Ksiądz Ireneusz Cieślak, proboszcz parafii, opowiedział marszałkowi o pracach, jakie od 2020 r. prowadzono w kościele, a były to m.in. kompleksowa konserwacja i restauracja malowideł ściennych, na które Województwo Łódzkie przekazało w sumie ponad 350 tys. zł.

Marszałek oglądał także efekty renowacji zbiornika wodnego przy pobliskiej jednostce OSP. Prace zostały przeprowadzone w 2022 r., a polegały na czyszczeniu zbiornika, odszlamieniu i odmuleniu go, wyrównaniu dna i brzegów oraz montażu płyt i słupów. OSP Zduny skorzystała z programu „Renowacja zbiorników wodnych" i otrzymała z Województwa Łódzkiego prawie 150 tys. zł.

- Inwestowanie w zbiorniki małej retencji jest bardzo ważne – mówi marszałek. – Zbiornik w tym właśnie miejscu, przy jednostce OSP, daje podwójną korzyść. Po pierwsze ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia skutków skrajnych zjawisk hydrologicznych oraz zatrzymania wody w obszarach rolniczych. Po drugie renowacja tego zbiornika poprawiła bezpieczeństwo przeciwpożarowe terenu gminy Zduny, strażacy mogą korzystać ze zgromadzonej wody w przypadku pożaru.

Złaków Kościelny

Z programu „Łódzkie ratuje zabytki" skorzystała też parafia Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym. W 2023 roku przeprowadzono tam prace przy wzmocnieniu zagrożonych sklepień kościoła. Kwota dofinansowania wyniosła wówczas 100 tys. zł.

Dwa lata wcześniej, dzięki dofinansowaniu w kwocie 65 tys. zł, sporządzone zostały ekspertyzy (techniczna i mykologiczna) drewnianej więźby dachowej kościoła

- Dwa razy korzystaliśmy z funduszy Urzędu Marszałkowskiego – mówi ks. Piotr Jankowski, od 2000 r. proboszcz parafii w Złakowie Kościelnym. - Za pierwszym razem zrobiony był ogólny projekt kościoła. Drugie dofinansowanie pomogło nam zabezpieczyć sufit, ponieważ w wyniku burzy uszkodzona została więźba dachowa, co groziło zawaleniem.

Bąków Górny

Uczennice Szkoły Podstawowej w Bąkowie Górnym w gminie Zduny mogą pochwalić się brązowym medalem mistrzostw Polski w Unihokeju. - Nasza sala gimnastyczna tętni życiem. Gra się tutaj we wszystkie dyscypliny sportu - podkreśla Anna Radziszewska, dyrektor szkoły.

Warto więc inwestować w sport w Bąkowie Górnym. Gmina pozyskała z programu „Infrastruktura sportowa na plus" 80 tys. zł, które pozwoliły wyremontować podłogę sali gimnastycznej i sanitariaty.

Nowe Zduny

W obiekty sportowe zainwestowała też szkoła w Nowych Zdunach, korzystając w kolejnych latach również z programu „Infrastruktura sportowa na plus". Najpierw, w 2019 r. wykorzystała 70 tys. zł na modernizację sali gimnastycznej, a w 2021 r. pozyskała taką samą kwotę na budowę boiska przy szkole. Efekty robią wrażenie: tartanowe boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę, wokół bieżnia.

Ale dyrektor Małgorzata Kubiak chętnie chwali się również znakomicie wyposażonymi salami do terapii sensorycznej, terapii dźwiękiem, sali do wyciszenia dla uczniów. – To w dzisiejszym przebodźcowanym świecie bardzo ważne miejsca dla dzieci. Chętnie korzystają z nich wszyscy uczniowie – mówi dyrektor szkoły.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: