Gmina Piątek zbliża się do zakończenia realizacji projektu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

Gmina Piątek zbliża się do zakończenia realizacji projektu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek"

Gmina Piątek zbliża się do zakończenia realizacji projektu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2014-2020 pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek", w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, Przyznane dofinansowanie stanowi kwotę 2.249.799,39 pln.

Obecnie, w ranach projektu, poddano kompleksowej termomodernizacji 6 budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Piątek - świetlic wiejskich w Konarzewie, Jankowie, Bielicach, Orenicach, Balkowie i Pokrzywnicy. Zakończono również prace termomodernizacyjne dotyczące starej części szkoły w Czernikowie. Do realizacji pozostaje kompleksowa termomodernizacja budynku Sali sportowej PILAWA przy kompleksie szkolnym w Piątku, która już się rozpoczęła.

Z uwagi na niezadawalający stan techniczny, niewystarczające parametry energetyczne i niski poziom ochrony cieplnej obiektów objętych projektem, władze gminy zadecydowały o podjęciu działań mających na celu diametralne poprawienie poziomu ich energooszczędności. Ideą przedmiotowego projektu jest spełnienie przez wskazane obiekty obowiązujących aktualnie przepisów i norm cieplnych, w tym obowiązującego obecnie zmienionego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zasadniczym zamiarem przedsięwzięcia jest także ograniczenie zużycia energii szczególnie ze źródeł konwencjonalnych, które umożliwi znaczącą i zauważalną poprawę stanu jakości powietrza na terenie gminy Piątek. Realizując projekt, Gmina reaguje na głosy swoich mieszkańców, którzy od dłuższego czasu zwracają uwagę na konieczność podejmowania działań zmierzających do poprawy stanu energetycznego omawianych budynków i ograniczenia niskiej emisji na tym terenie.

Efektem realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu w nim rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej gminy, ale również województwa łódzkiego. Z uwagi na to, że obszar gminy Piątek można zaliczyć do terenów o niewystarczająco rozwiniętej infrastrukturze energetycznej, to realizacja wnioskowanego przedsięwzięcia wpłynie na zmianę tego stanu rzeczy. Ponadto wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie paliwowo-energetycznym województwa łódzkiego, dzięki cegiełce dołożonej przez Gminę Piątek, przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów surowców energetycznych oraz poprawy stanu środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Przedsięwzięcie wpisuje się w dokumenty RPO WŁ na lata 2014-2020: priorytet inwestycyjny 4c; wypełnia cel tematyczny 4 Umowy Partnerstwa: „Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach" i cel szczegółowy „Poprawiona efektywność energetyczna w sektorze publicznym i w sektorze budownictwa mieszkaniowego".