Futsalowa Liga Mistrzów: Łowicz - Skierniewice - Żyrardów. Wśród gości piłkarskie legendy

Futsalowa Liga Mistrzów: Łowicz - Skierniewice - Żyrardów. Wśród gości piłkarskie legendy

Wyjątkowa gratka czeka na miłośników piłki nożnej. Już 14 stycznia do Skierniewic zawitają piłkarskie legendy, a wszystko w ramach VII edycji Futsalowej Ligi Mistrzów. Jedną z nich będzie 47-krotny reprezentant kraju i zdobywca Pucharu UEFA Ebi Smolarek.

Zdobywca Pucharu UEFA, reprezentant Polski, trzykrotny zdobywca tytułu Piłkarza Roku, były zawodnik między innymi: Borussi Dortmund czy Feyernordu Rotterdam, uczestnik Mistrzostw Świata (2006) i Mistrzostw Europy (2008), człowiek który zatrzymał reprezentację Portugalii w 2006 roku odwiedzi nasze miasto już w najbliższą sobotę, 14 stycznia.

zawodnik występował w kadrze narodowej w latach 2002-2010. Łącznie rozegrał 47 meczów, strzelając 20 bramek. Pod względem trafień do siatki przebił zatem swojego ojca - Włodzimierza (13 goli). Jak wspomniano, debiutu w dorosłej drużynie doczekał się w 2002 r., a powołanie otrzymał od Jerzego Engela. Pierwsze bramki zanotował pod koniec 2005 r., w tym debiutancką w starciu z Austrią. W 2006 roku selekcjoner Paweł Janas zabrał "Ebiego" na Mistrzostwa Świata w Niemczech.

Kibicom kadry dał się szczególnie zapamiętać z końca 2006 r., kiedy to Polska pokonała w Chorzowie Portugalię 2:1 w ramach eliminacji ME 2008. Wówczas oba trafienia zanotował właśnie "Ebi". Po raz pierwszy w reprezentacji trafił więcej niż jeden raz. Rok później Euzebiusz Smolarek w starciu eliminacyjnym z Kazachstanem ustrzelił hat-tricka w jedenaście minut i był ponownie bohaterem meczu, w którym nasi kadrowicze wygrali 3:1. Ogółem eliminacje ME 2008 to najlepszy czas reprezentacyjny Smolarka. Strzelił w nich wówczas dziewięć goli (trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców kwalifikacji), a Biało-Czerwoni awansowali na Euro z pierwszego miejsca.

Na ME w Austrii i Szwajcarii "Ebi" nie zdołał strzelić ani razu i był to kolejny nieudany turniej dla naszej reprezentacji (tak ja na MŚ 2006, tak i na Euro 2008 odpadliśmy po trzech meczach fazy grupowej). Euzebiusz Smolarek w sposób szczególny pokazał się również kibicom kadry 1 kwietnia 2009 r. Wówczas ustrzelił drugiego reprezentacyjnego hat-tricka w starciu z San Marino. Był to rekordowy mecz Polaków, którzy wygrali aż 10:0. Smolarek po raz ostatni w biało-czerwonych barwach wybiegł na murawę 17 listopada w ramach meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej (3:1).

W 2014 r. Euzebiusz Smolarek definitywnie poinformował o zakończeniu piłkarskiej kariery, choć bez zatrudnienia pozostawał od czasu przygody z Polonią Warszawa. Potem popularny "Ebi" trenował przez kilka miesięcy grupy młodzieżowe Feyenoordu Rotterdam. W następnych latach słuch po nim nieco zaginął. Do świata futbolu powrócił przede wszystkim w zeszłym roku - 4 kwietnia 2019 r. Wówczas Euzebiusz Smolarek został prezesem zarządu Polskiego Związku Piłkarzy. -"To moja druga kariera. Grałem w wielu krajach, dużo widziałem. Mam ambicje, aby poprawić kilka spraw jeśli chodzi o sytuację piłkarzy w Polsce". - mówił po objęciu nowej funkcji Smolarek. Od tego czasu, aż po dzień dzisiejszy, 39-letni były zawodnik i reprezentant Polski stara się dbać o młodszych kolegów.

Syn legendarnego Włodzimierza Smolarka pojawi się w naszym mieście w ramach siódmej edycji Futsalowej Ligi Mistrzów, wydarzenia organizowanego wspólnie przez trzy samorządy: Skierniewice, Żyrardów i Łowicz. Udział byłego reprezentanta Polski będzie związany z meczem pokazowym gwiazd. Obok Smolarka na parkiecie zobaczymy również inne piłkarskie legendy w tym m. in.: Leszka Iwanickiego, Bogusława Saganowskiego, Marcina Zająca, Andrzeja Michalczuka, Bogdana Pikutę, Wiesława Surlita czy Leszka Warchoła. Na miejscu będzie można spotkać również Sławomira Majchera dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, dziennikarza Stefana Szczepłka, czy legendarnego Andrzeja Strejlau.

Nie zabraknie również akcentów charytatywnych. Podczas wydarzenia będziemy zbierać pieniądze dla Natalii Karkucińskiej, które uległa tragicznemu wypadkowi i walczy o powrót do zdrowia. Odbędą się też specjalne licytacje piłkarskich gadżetów. Nie zabraknie też emocji sportowych. Po raz kolejny poznamy bowiem najlepszą futsalową drużynę z regionu. Do walki o trofeum staną po trzy najlepsze ekipy ze Skierniewic, Żyrardowa i Łowicza. Nasze miasto będą reprezentowały trzy ekipy: Perły OSP Bełchów, Termoenergobudowa Team i Strażacy PSP Koluszki. Z Żyrardowa zawitają: Sondka, FC Wujki i Hand-dach, a Łowicza: drużyna KIA, NOVUM Pędzące Imadła, Fantazja Głowno.

źródło: UM Skierniewice