Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Łowiczu zdawali egzaminy

0_0_2100_1516_resize_f47c26af3165cc9b0fc72af225cc1c014ed758a_20200604-142548_1

Trzy pytania, dziesięć minut na przygotowanie odpowiedzi, trzyosobowa komisja – tak w skrócie można opisać egzamin w nowej formie na stanowisko oddziałowego w ramach szkolenia specjalistycznego, do którego w czwartek, 4. czerwca br., przystąpiło dwunastu funkcjonariuszy Działu Ochrony Zakładu Karnego w Łowiczu.

Panująca od kilku miesięcy pandemia wymusiła zmiany organizacyjne nie tylko w szkolnictwie, ale i szkoleniu funkcjonariuszy, w tym funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy poddawani są ciągłemu doskonaleniu swoich umiejętności zawodowych. Jednym z takich etapów szkolenia w całym systemie ich szkolenia jest szkolenie specjalistyczne oddziałowych przeznaczone dla strażników więziennych wyróżniających się dotychczasową postawą i dającym rękojmie, że dobrze będą się wywiązywali ze swoich obowiązków na nowym stanowisku pełnienia służby. Wcześniej takie egzaminy odbywały się w jednym z kilku ośrodków szkolenia Służby Więziennej. Z chwilą wystąpienia pandemii i przeciwdziałania jej rozprzestrzeniania się, przyjęto rozwiązania nauki za pośrednictwem szkoleń e-leringowych. Zaś same egzaminy odbywają się w jednostkach podstawowych, w których dany funkcjonariusz pełni służbę. Szkolenie takie kończy się egzaminem, który obejmuje sprawdzenie stopnia przyswojenia wiedzy i opanowania umiejętności określonych w programie kursu. Zaś sam egzamin obejmował aspekty pracy oddziałowego oraz zagadnienia bezpieczeństwa.

Dyrektor w komisji, pytania na kartce, odpowiedzi w głowie

W skład komisji wchodzili: zastępca dyrektora ZK w Łowiczu ppłk Piotr Stefański, do którego kompetencji należy m.in. nadzór nad działem ochrony, kierownik tego działu, kpt. Sebastian Czaja i p.o. zastępcy kierownika działu penitencjarnego por. Marta Chruścielska. Pytania były przygotowane przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. Każdy z kandydatów na oddziałowego losowo wybierał trzy pytania spośród wcześniej przygotowanych trzydziestu. Na przygotowanie ustnej odpowiedzi każdy z uczestników egzaminu miał dziesięć minut.

„W czasie kontroli zachowania osadzonych przez wizjer, w porze dziennej, zauważasz, że jeden z osadzonych upada na podłogę celi i dostaje drgawek. Podaj czynności jakie należy wykonać w tej sytuacji oraz omów jaką dokumentacje należy sporządzić." - to tylko jedno z dziesiątek pytań, na które funkcjonariusze powinni umieć odpowiedzieć, jakie czynności należy podjąć, aby móc właściwie i zgodnie z procedurami zareagować podczas spotkania się z taką sytuacją w trakcie pełnienia służby. A właściwy sposób zachowania wynika wprost z przepisów, które obowiązują każdego z funkcjonariuszy na danym stanowisku. Nabytą wiedzę funkcjonariusze będą teraz wykorzystywać podczas pełnionych obowiązków w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi w oddziałach mieszkalnych pełniąc służbę na stanowisku oddziałowego.

Tekst i zdjęcia: por. Robert Stępniewski – rzecznik prasowy ZK w Łowiczu

Zobacz zdjęcia: