Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum w Łowiczu. Co w programie?

Zrzut-ekranu-2023-09-6-o-08.19.24

Muzeum w Łowiczu zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa pod tytułem „Wątek i osnowa – tradycje tkackie regionu łowickiego". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 września w godzinach 10.00 – 16.00.

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. Tegoroczne hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń", wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, tradycje i wiedza sprawiają, że społeczność żyje i trwa. ­

Tkactwo jest wyjątkową dziedziną twórczości ludowej. Bajecznie kolorowe pasiaki do dziś nieodłącznie kojarzą się z ziemią łowicką, a strój w szczególny sposób wyróżniał Księżaków Łowickich. A przecież kobiety wiejskie wykonywały tkaniny samodzielnie na domowych warsztatach tkackich. Jak działa krosno? Jak powstaje tkanina? Czy trudno się tego nauczyć? Pokaz w wykonaniu twórczyni ludowej z pewnością rozwieje te wątpliwości. Uczestnicy zajęć będą mogli również rozwijać swoje umiejętności na małych ramkach tkackich. Uzupełnieniem warsztatów będzie „Opowieść o wątku i osnowie", podczas której zwiedzający obejrzą bezcenny zbiór eksponatów związanych z tradycyjnym tkactwem łowickim – narzędzia, tkaniny i powstałe z nich stroje ludowe.

W programie:
– pokaz tkania na krosnach, godz. 10.00 – 16.00
– warsztaty tkania na ramkach tkackich, godz. 10.00 – 16.00
– „Opowieść o wątku i osnowie" – godz. 10.00, 12.00, 14.00

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

W związku z organizacją wydarzenia wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny. Wstęp płatny będzie obowiązywał na wystawy czasowe, Skansen przy Muzeum oraz Skansen w Maurzycach.