wersja testowa serwisu

DPS w Bełchatowie bez koronawirusa

1-1598511597
fot. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Po dwóch tygodniach kwarantanny sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie wraca do normy. Testy na obecność koronawirusa wśród pensjonariuszy i pracowników, przeprowadzone od 21 do 25 sierpnia, u nikogo nie potwierdziły zarażenia tym drobnoustrojem.

Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie w ostatnich dniach była mocno napięta po tym, jak u jednej pielęgniarki test na obecność SARS-CoV-2 miał pozytywny wynik. Natychmiast podjęto działania zapobiegające rozprzestrzenieniu się koronawirusa na terenie jednostki.

Pozytywne testy potwierdzono u dodatkowych trzech osób: dwóch pracowników i jednego mieszkańca. Pensjonariusza przewieziono do szpitala w Łodzi. Mężczyzna czuł się dobrze, a powtórzony w lecznicy test nie potwierdził pierwotnego wyniku. Tymczasem czternastodniową kwarantanną objęto dyrekcję, pracowników administracyjnych, obsługę i pensjonariuszy. Odwołano planowane wizyty lekarskie i wstrzymano przyjmowanie nowych mieszkańców.

Starosta Dorota Pędziwiatr zwołała sztab kryzysowy z udziałem Elżbiety Świerczyńskiej – Musiał, szefowej Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Bełchatowie. Zadecydowano o kompleksowej dezynfekcji pomieszczeń, korytarzy, klatek schodowych, windy, sanitariatów i samochodu służbowego.

Po dwunastu dniach kwarantanny przeprowadzono ponownie testy na obecność koronawirusa. U wszystkich osób objętych kwarantanną na terenie DPS wynik wyszedł negatywny, tzn. nie potwierdził obecności SARS-CoV-2. Sytuacja w placówce jest znów bezpieczna, na co z pewnością miała wpływ szybka i właściwa reakcja kierownictwa oraz wykonane procedury bezpieczeństwa.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie