Cybersport w Europie: stan i perspektywy na przyszłość

Cybersport w Europie: stan i perspektywy na przyszłość

W 2020 roku europejski rynek cybersportu odnotował dalszy wzrost, a większość firm zwiększyła swoje przychody. Rynek jest bacznie obserwowany, aby sprawdzić, czy wzrost będzie kontynuowany w 2021 roku pomimo, a może właśnie z powodu pandemii COVID-19.

Nic dziwnego, że roczny trend wzrostu branży cybersportu utrzymał się w 2020 roku. Ten trend miał się utrzymać w 2021 roku, ale pandemia COVID-19 zaburzyła plany biznesowe, podobnie jak w wielu innych branżach. Jednak ekosystem cybersportu częściowo uniknął skutków ograniczeń spowodowanych przez COVID-19. Ponadto niektóre zainteresowane strony z powodzeniem poradziły sobie z sytuacją w sposób wykraczający poza zwykłą kontrolę szkód, wykorzystując wszechstronność i zdolność adaptacji środowiska cyfrowego cybersportu. Wydarzenia te będą miały miejsce w 2020 i 2021 r., ze szczególnym uwzględnieniem pandemii COVID-19.

Jeśli chodzi o rozwój branży, rok 2021 był odpowiednią kontynuacją mocnego roku 2020, potwierdzając, że cybersport jest na dobrej drodze do stania się głównym nurtem. W 2021 roku globalna widownia wzrośnie o 12 procent do 443 milionów ludzi, a Europa będzie jednym z najgorętszych punktów cybersportu, zaraz po Azji i Ameryce Północnej. Warto zauważyć, że wraz z rozwojem cybersportu wzrosło zainteresowanie graczy zakładami sportowymi, w tym cybersportowymi, a także grami hazardowymi. To właśnie z tego powodu korzystanie z agregatorów stron kasyn online, takich jak nowe kasyna, stało się istotne, ponieważ pomagają one w wyborze naprawdę wysokiej jakości gier.

Badania

Aby uzyskać jasny obraz europejskiego rynku e-sportu, przeprowadzono dwa badania na dużą skalę, skierowane do różnych segmentów europejskiej branży e-sportu, bezpośrednich uczestników rynku oraz przedstawicieli firm z różnych branż.

W czerwcu 2020 r. przeprowadzono badanie konsumenckie z udziałem 12 000 osób w ośmiu krajach europejskich, aby określić charakterystykę odbiorców, a także rozważyć wpływ COVID-19 na zachowania konsumentów. W badaniu wzięło udział około 1 500 respondentów z każdego z następujących krajów: Belgia, Czechy, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Hiszpania i Szwajcaria.

Drugie badanie, oparte na wywiadach z firmami z europejskiego ekosystemu e-sportu, również zostało zakończone w czerwcu 2020 r. Ta próba ekspertów reprezentuje wszystkie te obszary świata cybersportu, w których firmy prowadzą działalność: wydarzenia, ligi i drużyny, media i platformy internetowe, wydawcy i partnerzy strategiczni.

Odpowiedź na ankietę

Odpowiedzi udzielone w ankiecie eksperckiej rysują pozytywny obraz dla organizacji w 2020 roku. Zainteresowane strony ze wszystkich obszarów europejskiego ekosystemu esportowego odnotowały pozytywne zmiany na rynku w ciągu ostatniego roku. Zgodnie z prognozami badania na rok 2020, 77 procent organizacji stwierdziło, że udało im się zwiększyć przychody w porównaniu z rokiem 2019, czemu towarzyszył wzrost liczby użytkowników. Dane te wskazują, że branża dynamicznie się rozwija.

Podczas gdy przychody i oglądalność wzrosły jeszcze bardziej w 2020 roku, rynek fuzji i przejęć spowolnił. Po rekordowym globalnym wolumenie transakcji w wysokości 3,6 mld euro w 2019 r., w 2020 r. na rynku odnotowano fuzje i przejęcia o wartości około 1,7 mld euro.

Rozwój inwestycji

Niemniej jednak przedstawiciele strategicznych firm partnerskich, z którymi przeprowadzono badanie, informują, że ich poprzednie inwestycje/sponsorowania rozwinęły się pozytywnie w 2020 r. Około 55 procent jest w pełni zadowolonych z rezultatów swojej dotychczasowej współpracy. Kolejne 18 procent uważa, że ich oczekiwania zostały przekroczone, a pozostałe 27 procent jest co najmniej częściowo zadowolonych. Pozwala to oczekiwać dalszego zainteresowania ze strony strategicznych partnerów na rynku cybersportu.

COVID-19 zmienia dynamikę ekosystemu

Podczas gdy rynek był nastawiony na wzrost w 2021 roku, pandemia COVID-19 wpłynęła na dynamikę świata cybersportu w nieprzewidziany sposób. Restrykcje rządowe związane z pandemią doprowadziły do poważnych zmian w ofercie cybersportu i zmieniły zachowania konsumentów, utrudniając realizację długoterminowych prognoz.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy wyjątkowego roku 2020 brak tradycyjnych wydarzeń sportowych i rozrywkowych wyraźnie przesunął uwagę opinii publicznej na cybersport. Pomimo wzrostu liczby użytkowników, ekonomiczne skutki pandemii różnią się znacząco dla różnych segmentów ekosystemu esportowego. Podczas gdy niektóre organizacje były w stanie kontynuować, a nawet rozszerzyć swoją działalność, inne zostały zmuszone do tymczasowego zaprzestania działalności.

Tak więc, choć może się wydawać, że sektor eSportu poradził sobie z kryzysem lepiej niż inne branże, liczby pokazują, że nie można wyciągnąć prostego wniosku. Ciekawe, czy rynek cybersportu będzie się rozwijał pomimo pandemii COVID-19, a może nawet dzięki niej.

Wymogi regulacyjne, które są coraz częściej nakładane na branżę esportową

W związku z globalną aktywnością i rosnącą współzależnością w obrębie ekosystemu, interesariusze e-sportu stają w obliczu rosnących wymagań regulacyjnych. Podatek u źródła" i "ochrona własności intelektualnej" to dwa kluczowe wyrażenia w tym kontekście i oba są omówione w specjalnej sekcji niniejszego sprawozdania.

Ze względu na wysokie tempo wzrostu przychodów i zdolność do generowania międzynarodowych przepływów pieniężnych, rynek cybersportu znajduje się pod rosnącym nadzorem regulatorów finansowych. Na przykład niemieckie organy podatkowe utworzyły pod koniec 2018 r. grupę zadaniową w celu zbadania sektora cybersportu. W USA i innych krajach, organy podatkowe stają się coraz bardziej czujne, aby zapewnić, że rosnące wyniki sprzedaży w tym sektorze są zgodne z odpowiednimi zobowiązaniami podatkowymi.

Prawa własności intelektualnej zapewniają organizacjom cybersportowym niezbędne bezpieczeństwo potrzebne do realizacji ich kreatywnych pomysłów. Ochrona tych kluczowych aktywów jest jednym z najważniejszych wyzwań w branży, która staje się coraz większa i coraz bardziej zglobalizowana. Raport podkreśla rolę własności intelektualnej i praw własności intelektualnej (IPR) dla ekosystemu cybersportu i pokazuje, że bez nich esport praktycznie by nie istniał.

Wniosek

Rozwój branży w 2020 i 2021 roku podkreśla dynamiczny i innowacyjny charakter ekosystemu. W branży wciąż mają miejsce znaczące eksperymenty, a uczestnicy rynku szybko się uczą, co potwierdziło dwóch ekspertów w wywiadach przeprowadzonych na potrzeby niniejszego raportu.