wersja testowa serwisu

Bezpieczny rowerzysta - to widoczny rowerzysta. Łowiccy policjanci przeprowadzili działania

263-129135
fot. KPP w Łowiczu

24 kwietnia policjanci z łowickiej "drogówki" wspólnie z jednym z łowickich stowarzyszeń przeprowadzili akcję "Bezpieczny rowerzysta to widoczny rowerzysta". Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów, poprzez poprawę ich widoczności na drodze. Sezon wiosenny sprawił, że na drogach pojawia się coraz więcej cyklistów. Rowerzyści otrzymywali kamizelki odblaskowe.

Sezon wiosenny sprawił, że rowerzyści wyjechali na drogi. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z jednym z łowickich stowarzyszeń przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drodze. Akcja była prowadzona z zachowaniem reżimu sanitarnego. Rankiem 24 kwietnia policjanci z wspólnie z członkami stowarzyszenia pojawili się w rejonie Targowicy Miejskiej w Łowiczu i rozdawali kamizelki odblaskowe, zachęcając do ich noszenia. Kierujący jednośladami nie kryli zadowolenia, potwierdzając przydatność takich akcji. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez zwiększenie ich widoczności. Fundatorem kamizelek było stowarzyszenie.

Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Podczas zdarzenia nie mogą oni liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznie. Mają oni niewielkie szanse w starciu z samochodami. Niestety często zdarza się, że sami nie dbają o swoje bezpieczeństwo i czasem są sprawcami zdarzeń.

Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze wyjeżdżając w drogę. Kamizelki w znacznym stopniu zwiększają widoczność, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętać jednak należy, że kamizelka odblaskowa nie zwalnia z obowiązku prawidłowego oświetlenia i wyposażenia roweru. Warto zatem zadbać o bezpieczne podróżowanie. Korzystając z roweru należy pamiętać też o obowiązujących zasadach ruchu drogowego, wszelkie manewry na drogach wykonywać upewniając się, czy w danej chwili są one bezpieczne.

Rozpoczynając sezon pamiętajmy o właściwym wyposażeniu roweru.

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło, z tyłu jedno światło czerwone, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Ważne są również elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Powodują one, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

źródło: KPP w Łowiczu