„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” - za nami rozstrzygnięcie konkursów

laureaci-i-przedstawiciele-organizatoro_20240606-123403_1
fot. KRUS

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyły się rozstrzygnięcia etapów wojewódzkich dwóch konkursów: V Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy" pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki;XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy", nad którym honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie prowadził dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi Michał Jodłowski. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród swoją obecnością zaszczycili: starszy brygadier Radosław Pełka - zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, gospodarz spotkania, Marcin Grzelak, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi, Andrzej Stępień, dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Andrzej Karniszewski, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Beata Rzewuska, dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Agnieszka Hermel, Łódzki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Leszek Bar, dyrektor sprzedaży AGRO Ubezpieczenia TUW w Łodzi, Przemysław Jaszczak, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowej Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Rafał Bieniek reprezentujący Łódzkiego Kuratora Oświaty, komisarz Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Na finał przyjechało 3 laureatów konkursu na rymowankę i 17 laureatów konkursu plastycznego wraz z rodzicami, nauczycielami i członkami rodzin.

W Konkursie na rymowankę z terenu całego województwa łódzkiego zgłoszono ogółem 137 prac. Po dokonaniu oceny rymowanek spełniających wymogi formalne, zgodnie z regulaminowymi kryteriami stwierdzono, że laureatami zostali:
I miejsce – Emilia Biedrzycka, zam. Nowe Szwejki, gm. Sadkowice
II miejsce – Tomasz Kolanek, zam. Szynkielów, gm. Konopnica
III miejsce – Zuzanna Malesa, zam. Winna Góra, gm. Słupia

Nagrody w konkursie na rymowankę ufundowały:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – smartwatche,
Kuratorium Oświaty w Łodzi – albumy,
AGRO Ubezpieczenia – zestawy promocyjne.

W dalszej części spotkania rozstrzygnięto XIV edycję konkursu plastycznego dla dzieci. W województwie łódzkim konkurs plastyczny był podzielony na 19 rejonów, obejmujących zasięgiem 19 Placówek Terenowych KRUS. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0-III szkoły podstawowej,
II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.

Głównymi celami konkursu były:

  • promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich,
  • poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie,
  • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów szkół podstawowych.

W bieżącym roku, w konkursie wzięła udział rekordowa liczba 4 464 uczniów ze 158 szkół podstawowych z naszego województwa.

Komisja wojewódzka, w skład której wchodzili przedstawiciele Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach i Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie oceniane prace prezentowały wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym (treści, przesłania) jak również pod względem jakości wykonania, techniki i pomysłowości. Ocenie poddano po 57 prac z każdej z dwóch grup wiekowych (po 3 prace z każdego z 19 etapów regionalnych).

Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić w etapie wojewódzkim po 10 uczniów w każdej z dwóch kategorii wiekowych:

Laureatami w I grupie wiekowej (klasy 0–III), zostali:
I miejsce – Milena Wawrzyniak, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Goszczanowie
II miejsce – Jakub Folta, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie
III miejsce – Natan Krawczyk, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Woli Wiązowej

Komisja ustaliła także, że w I grupie wiekowej:
IV miejsce zajęła Julia Pazdej, uczennica klasy I Szkoły Podstawowej w Mokrsku
V miejsce zajął Miłosz Krawczyk, uczeń klasy I Szkoły Podstawowej w Seligowie

Wyróżnienia w I grupie wiekowej otrzymali:
• Fabian Augustyniak z kl. II Szkoły Podstawowej w Kwiatkowicach
• Faustyna Strugała z kl. II Szkoły Podstawowej w Chróścinie
• Miłosz Urbański z kl. 0 Szkoły Podstawowej w Koźlu
• Zofia Leniewska z kl. II Szkoły Podstawowej w Skomlinie
• Aleksandra Górska z kl. II Szkoły Podstawowej w Janisławicach

Laureatami w II grupie wiekowej (klasy IV–VIII) zostali:
I miejsce – Oktawian Kołodziejski, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Wiadernie
II miejsce – Nadia Muras, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Nowych Zdunach
III miejsce – Oliwier Ornaf, uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej w Dłutowie

Komisja ustaliła także, że w II grupie wiekowej:
IV miejsce zajęła Joanna Perka, uczennica kl. VI Szkoły Podstawowej w Żelechlinku
V miejsce zajęła Antonina Smela, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Pątnowie

Wyróżnienia w II grupie wiekowej otrzymali:
• Paweł Ślęzak z kl. V Szkoły Podstawowej w Jakubicach
• Natalia Major z kl. V Szkoły Podstawowej w Błędowie
• Lena Jęcek z kl. IV Szkoły Podstawowej w Skotnikach
• Sebastian Przybysz z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 7 w Kutnie
• Patrycja Staniak z kl. IV Szkoły Podstawowej w Makowie z filią w Świętem

Należy podkreślić, że uznanie centralnej komisji konkursowej za prace plastyczne zdobyło czworo dzieci z województwa łódzkiego. W I grupie wiekowej nagrodzony został Jakub Folta natomiast w II grupie wiekowej: Oliwier Ornaf, Oktawian Kołodziejski i Nadia Muras. Wyróżnieni w etapie centralnym odbiorą nagrody 14 czerwca w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie.

Po uroczystym podsumowaniu konkursów i wręczeniu nagród, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy w skupieniu słuchali cennych informacji na temat bezpiecznych zachowań w czasie letniego wypoczynku. Na zakończenie dzieci i opiekunowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu i pojazdów strażackich.

Głównym organizatorem konkursu plastycznego w województwie łódzkim był Oddział Regionalny KRUS w Łodzi. Współorganizatorami i fundatorami nagród były Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Łódzki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Kuratorium Oświaty w Łodzi, AGRO Ubezpieczenia, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Patronat medialny nad etapem wojewódzkim konkursu objęły miesięczniki „RADA" i „W Nowej Roli".

źródło: KRUS

Zobacz zdjęcia: