Alerty dla Łódzkiego: Lokalnie może wiać nawet 100 km/h! Przed nami niespokojna pogodowo noc w regionie

_20231103-125632_1
IMGW

Do mieszkańców Łódzkiego już zaczęły przychodzić smsowe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzegają przed silnym wiatrem, który dziś w nocy rozszaleje się nad całym województwem. Na tym jednak nie koniec, bo część powiatów na zachodzie i północnym zachodzie Łódzkiego objęta jest też ostrzeżeniem I stopnia przed ulewami. Jak mocno będzie wiać i padać? Sprawdzamy!

Jesień pokaże nam się dziś zdecydowanie w pełnej krasie! Na terenie całego województwa łódzkiego wydano alerty II stopnia przed silnym wiatrem. Ten obowiązuje od godziny 21.00 w piątek do 2.00 w sobotę, 4 listopada.

- Prognozuje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich - czytamy w prognozach synoptyków z IMGW.

Instytut zaznacza jednak, że ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną, ostrzeżenie może ulec zmianie. Alertem przed wiatrem objęte jest całe województwo. Z kolei w zachodnich i północno - zachodnich regionach może jeszcze dodatkowo mocno padać. Dla powiatów: zduńskowolskiego, poddębickiego, łęczyckiego i kutnowskiego wydano ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. 

- Prognozowane są opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Przewidywana wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm - czytamy w alercie. 

Ten przed deszczem już obowiązuje, od 13.00 i został wydany do godziny 2.00 w nocy. 

W obu przypadkach synoptycy prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych warunków określili na 75%.