wersja testowa serwisu

Akcja "Noś odblaski - daj się zobaczyć" w Łowiczu

263-13946_20211124-094231_1
fot. KPP w Łowiczu

W Łowiczu odbyła się akcja "Noś odblaski-daj się zobaczyć". Były to kolejne działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego zorganizowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Skierniewicach.

We wtorek, 23 listopada w godzinach popołudniowych policjanci z łowickiej drogówki przeprowadzili w Łowiczu akcję "Noś odblaski-daj się zobaczyć". Tym razem skupili swoje działania na obrzeżach miasta w rejonie ulicy Łęczyckiej. To już kolejna akcja na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych. Napotkani cykliści i piesi otrzymywali kamizelki odblaskowe oraz opaski ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Skierniewicach, które wręczali policjanci wraz z przedstawicielem WORD - Panem Krzysztofem Osóbką. Rozdano kilkadziesiąt kamizelek odblaskowych oraz opaski odblaskowe.

Okres jesienno-zimowy na drogach jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestniików ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu oraz mgły sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona i kierujący pojazdami niejednokrotnie nie dostrzegają z daleka pieszych, czy rowerzystów poruszających się po zmroku bez oświetlenia czy odblasków. Wówczas może dojść do zdarzeń z ich udziałem. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego podczas wypadku nie mogą liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznie. Mają oni niewielkie szanse w starciu z samochodami. Zatem powinniśmy pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Korzystając z roweru powinniśmy zadbać o prawidłowe wyposażenie: z przodu jedno białe światło, z tyłu jedno światło czerwone. Warto pamiętać też o elementach odblaskowych - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży. Podobnie piesi, wychodząc po zmroku powinni zabierać ze sobą odblaski. Jesteśmy wówczas z daleka widoczni i oczywiście bardziej bezpieczni. Nawet najmniejszy element odblaskowy sprawia, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze taka osoba będzie lepiej widoczna dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.

źródło: KPP w Łowiczu

Zobacz zdjęcia:Wpisz tutaj treść nagłówka