2,4 mln złotych na leczenie niepłodności w Łódzkiem. Jak można się zarejestrować do programu?

r
fot. Piotr Wajman

Bezpłatne badania, diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Wszystkie pary, które marzą o powiększeniu rodziny zapraszamy do Poradni Leczenia Niepłodności w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi. Na nowy, autorski program wykrywania i leczenia niepłodności Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył tutaj 2,4 miliona złotych. Symboliczny czek na taką kwotę wręczył dyrektorowi szpitala Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Do leczenia w Poradni Leczenia Niepłodności zachęcali dzisiaj także Karolina i Mateusz Podyma, rodzice dwumiesięcznego Wojtusia. Para zgłosiła się do „Madurowicza" w ubiegłym roku. Z lokalnych mediów dowiedzieli się, że tutaj mogą bezpłatnie skorzystać z badań i rozpocząć leczenie niepłodności. Lekarze szybko postawili diagnozę. I dzięki temu Wojtuś pojawił się na świecie.

- Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia, udało się nam bardzo szybko zajść w ciążę. Wcześniej leczyłam się u innego lekarza, ale bez skutku. W „Madurowiczu" mogliśmy bezpłatnie skorzystać z wielu specjalistycznych badań, których wykonanie prywatnie jest bardzo kosztowne – mówiła Karolina Podyma, mama Wojtusia.

Program będzie realizowany przez najbliższe trzy lata. Województwo Łódzkiego przeznaczyło na niego po 800 tys. zł na każdy rok.

- Spotykamy się w bardzo szczególnym czasie. Wielkanoc to czas wielkiej nadziei i radości. Cieszymy się, że udało się nam zrobić kolejny krok w leczeniu niepłodności dla mieszkańców województwa łódzkiego. A to, że jest z nami mały Wojtuś, zwiększa naszą radość i daje nadzieję, że będziemy to robić jeszcze lepiej – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Do dyspozycji pacjentów są najlepsi lekarze, niezwykle szeroki dostęp do badań i diagnostyki, a także nowoczesny i specjalistyczny sprzęt.

Lekarze z Poradni Leczenia Niepłodności przeprowadzają dokładną diagnostykę, zarówno kobiety, jak mężczyzny. W większości przypadków udaje się im ustalić przyczynę niepłodności i wtedy można pomóc takiej parze.

- Pierwsza wizyta jest wizytą kwalifikacyjną. Polega na zebraniu wywiadu o stanie zdrowia obojga partnerów. Lekarz zleca badania wstępne. Są to badania laboratoryjne: hormonalne, obrazujące ogólny stan zdrowia i mężczyzny i kobiety. Przeprowadzone zostaje USG narządu rodnego u kobiety, USG jąder u mężczyzny, badanie nasienia – mówiła dr n. med. Katarzyna Orłowska, koordynator Poradni Leczenia Niepłodności z Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza w Łodzi. - Na drugiej wizycie omawiane są zlecone wcześniej badania laboratoryjne, wydawane są skierowania na konsultacje według wskazań medycznych. Lekarze podchodzą indywidualnie do każdej pary. Bardzo potrzebne są konsultacje z psychologiem i zlecane są u każdej z par. Problem niepłodności jest bardzo złożony. Może mieć przyczyny nie tylko fizyczne, ale również psychiczne.

Do programu zarejestrować się można pod numerem telefonu 724 722 243.

- Pamiętajmy, że to nie liczba ciąż, ale właściwie zdiagnozowani i wyleczeni pacjenci są wyznacznikiem skuteczności realizacji tego programu – dodaje marszałek Grzegorz Schreiber.

W Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza wyremontowana została także właśnie poradnia ginekologiczno – położnicza. Na pacjentki czekają nowe gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, gabinet USG, rejestracja. Jest nowocześnie i komfortowo. Remont kosztował blisko 700 tys. zł. Modernizację przeprowadziła spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego.

- Zapraszamy do naszej poradni wszystkie panie: młode, ciężarne, starsze z problemami ginekologicznymi. Wszystkie znajdą u nas pomoc – mówiła dr n. med. Monika Głuchowska, kierownik poradni ginekologiczno - położniczej Ośrodka Szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi