Żywa lekcja historii o Powstaniu Listopadowym

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu razem ze swoimi nauczycielami, zorganizowali happening historyczny, ukazujący wydarzenia Nocy Listopadowej z 1890 r. i przybliżający postać działacza niepodległościowego Artura Zawiszy Czarnego.


Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada i było walką Polaków z Imperium Rosyjskim. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami. Jednym z jego uczestników był Artur Zawisza pseud. Czarny, walczący m.in. w partyzantce Zaliwskiego. Schwytany został on 14 czerwca 1833 r. razem z kilkuosobowym oddziałem w lesie k. Krośniewic i osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Sąd Wojenny skazał go na śmierć przez powieszenie.


Egzekucja odbyła się publicznie, 14 listopada lub 26 listopada 1833, według innych źródeł 15 listopada na placu kaźni w Warszawie (od 1929 plac Artura Zawiszy). Ostatnie słowa jakie wypowiedział przed śmiercią Artur Zawisza Czarny brzmiały: „Gdybym miał sto żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie".


Happening odbył się przy pomniku poświęconym Arturowi Zawiszy Czarnemu, znajdującym się w Alejkach Sienkiewicza w Łowiczu. Wystawiony został on w 1938 r. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Łowicza, wśród których obecny był m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz przedstawiciele łowickiego PTTK.


W czasie spotkania przypomniano postać urodzonego w Sobocie bohatera powstania listopadowego i późniejszych walk partyzanckich oraz odśpiewano „Warszawiankę". Wcześniej z okrzykami „Nich żyje Polska!", „Precz z caratem!", „Wybuchło powstanie" młodzież przemaszerowała ulicami Łowicza.


Organizatorem wydarzenia był nauczyciel historii Piotr Wysocki.

Zobacz także

Łowiccy policjanci na straży bezpieczeńs…

Zaatakowali i pobili 55-latka na osiedlu…

[ZDJĘCIA] Strażacy z całego regionu skon…

Rezerwy Pelikana Łowicz podejmą KS Kutno

W piątek kolejne obrady Rady Powiatu Łow…

[WIDEO] Zobacz, jak wyglądała rezurekcja…

Uwaga! Pył znad Sahary zmierza do Polski

[WIDEO, ZDJĘCIA] Kradli drogie motocykle…

[FILM] Ktoś chce złożyć Ci życzenia Wiel…

Kraksa w Łowiczu. Dwa pojazdy rozbite. 2…

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów konkursu …

Policjanci skontrolowali Hondę na Nowym …

Akcja "Bezpieczny sezon rowerowy 20…

Tragiczny wypadek na autostradzie A2, ni…

Wypadek na Łęczyckiej, Mercedes wjechał …

Chętnych nie brakowało! Druga odsłona Ki…

Przedświąteczna akcja łowickich dzielnic…

Sceny jak z horroru przy ulicy Blich. Mę…