Żywa lekcja historii o Powstaniu Listopadowym

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu razem ze swoimi nauczycielami, zorganizowali happening historyczny, ukazujący wydarzenia Nocy Listopadowej z 1890 r. i przybliżający postać działacza niepodległościowego Artura Zawiszy Czarnego.


Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada i było walką Polaków z Imperium Rosyjskim. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami. Jednym z jego uczestników był Artur Zawisza pseud. Czarny, walczący m.in. w partyzantce Zaliwskiego. Schwytany został on 14 czerwca 1833 r. razem z kilkuosobowym oddziałem w lesie k. Krośniewic i osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Sąd Wojenny skazał go na śmierć przez powieszenie.


Egzekucja odbyła się publicznie, 14 listopada lub 26 listopada 1833, według innych źródeł 15 listopada na placu kaźni w Warszawie (od 1929 plac Artura Zawiszy). Ostatnie słowa jakie wypowiedział przed śmiercią Artur Zawisza Czarny brzmiały: „Gdybym miał sto żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie".


Happening odbył się przy pomniku poświęconym Arturowi Zawiszy Czarnemu, znajdującym się w Alejkach Sienkiewicza w Łowiczu. Wystawiony został on w 1938 r. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Łowicza, wśród których obecny był m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz przedstawiciele łowickiego PTTK.


W czasie spotkania przypomniano postać urodzonego w Sobocie bohatera powstania listopadowego i późniejszych walk partyzanckich oraz odśpiewano „Warszawiankę". Wcześniej z okrzykami „Nich żyje Polska!", „Precz z caratem!", „Wybuchło powstanie" młodzież przemaszerowała ulicami Łowicza.


Organizatorem wydarzenia był nauczyciel historii Piotr Wysocki.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Święty Mikołaj odwiedził chory…

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza now…

Powstanie trzeci pas na A2 między Łodzią…

Zagrajmy wszyscy w jego drużynie. W nied…

Jechał po pijaku i bez uprawnień, mógł d…

Świąteczne choinki stanęły na łowickich …

Powiat Łowicki ma nowego sekretarza

[ZDJĘCIA] Kolejne Przedszkolaki odwiedzi…

"Misja Przeżyć". Zbliża się sp…

WAŻNE: Groźny wypadek na autostradzie A2…

Były trener Pelikana Łowicz zakończył pr…

Udało się pozyskać dodatkowe środki m.in…

"Pożar hali produkcyjnej w Łyszkowi…

WAŻNE: Zdecyduj, jakie gwiazdy muzyki wy…

23-latek wpadł z narkotykami. Grożą mu 3…

Wypadek w Łowiczu. Osobówka potraciła ro…

Strażacy i Start na czele tabeli Zina II…

Łowicka Liga Futsalu: V liga zainaugurow…