Żywa lekcja historii o Powstaniu Listopadowym

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu razem ze swoimi nauczycielami, zorganizowali happening historyczny, ukazujący wydarzenia Nocy Listopadowej z 1890 r. i przybliżający postać działacza niepodległościowego Artura Zawiszy Czarnego.


Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada i było walką Polaków z Imperium Rosyjskim. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami. Jednym z jego uczestników był Artur Zawisza pseud. Czarny, walczący m.in. w partyzantce Zaliwskiego. Schwytany został on 14 czerwca 1833 r. razem z kilkuosobowym oddziałem w lesie k. Krośniewic i osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Sąd Wojenny skazał go na śmierć przez powieszenie.


Egzekucja odbyła się publicznie, 14 listopada lub 26 listopada 1833, według innych źródeł 15 listopada na placu kaźni w Warszawie (od 1929 plac Artura Zawiszy). Ostatnie słowa jakie wypowiedział przed śmiercią Artur Zawisza Czarny brzmiały: „Gdybym miał sto żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie".


Happening odbył się przy pomniku poświęconym Arturowi Zawiszy Czarnemu, znajdującym się w Alejkach Sienkiewicza w Łowiczu. Wystawiony został on w 1938 r. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Łowicza, wśród których obecny był m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz przedstawiciele łowickiego PTTK.


W czasie spotkania przypomniano postać urodzonego w Sobocie bohatera powstania listopadowego i późniejszych walk partyzanckich oraz odśpiewano „Warszawiankę". Wcześniej z okrzykami „Nich żyje Polska!", „Precz z caratem!", „Wybuchło powstanie" młodzież przemaszerowała ulicami Łowicza.


Organizatorem wydarzenia był nauczyciel historii Piotr Wysocki.

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…

[WIDEO + ZDJĘCIA] W Bratoszewicach odbył…

Zaproszenie na uroczystości Dnia Wojska …

21-latek z narkotykami zatrzymany przez …

Wójtowie, hodowcy trzody chlewnej, przed…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu dbają o zieleń. …

Kolejni piraci drogowi stracili uprawnie…

Urząd Marszałkowski likwiduje białe plam…

[ZDJĘCIA] W Łowiczu nagrywają sceny do f…

Wójt Głuchowa ogłosił konkurs na stanowi…

Ukradł auto sprzed sklepu w Łowiczu, wpa…

Rafał Garbarz Zastępcą Komendanta Powiat…

Zbliża się kolejna edycja biegu "Le…