Żywa lekcja historii o Powstaniu Listopadowym

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu razem ze swoimi nauczycielami, zorganizowali happening historyczny, ukazujący wydarzenia Nocy Listopadowej z 1890 r. i przybliżający postać działacza niepodległościowego Artura Zawiszy Czarnego.


Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada i było walką Polaków z Imperium Rosyjskim. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami. Jednym z jego uczestników był Artur Zawisza pseud. Czarny, walczący m.in. w partyzantce Zaliwskiego. Schwytany został on 14 czerwca 1833 r. razem z kilkuosobowym oddziałem w lesie k. Krośniewic i osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Sąd Wojenny skazał go na śmierć przez powieszenie.


Egzekucja odbyła się publicznie, 14 listopada lub 26 listopada 1833, według innych źródeł 15 listopada na placu kaźni w Warszawie (od 1929 plac Artura Zawiszy). Ostatnie słowa jakie wypowiedział przed śmiercią Artur Zawisza Czarny brzmiały: „Gdybym miał sto żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie".


Happening odbył się przy pomniku poświęconym Arturowi Zawiszy Czarnemu, znajdującym się w Alejkach Sienkiewicza w Łowiczu. Wystawiony został on w 1938 r. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Łowicza, wśród których obecny był m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz przedstawiciele łowickiego PTTK.


W czasie spotkania przypomniano postać urodzonego w Sobocie bohatera powstania listopadowego i późniejszych walk partyzanckich oraz odśpiewano „Warszawiankę". Wcześniej z okrzykami „Nich żyje Polska!", „Precz z caratem!", „Wybuchło powstanie" młodzież przemaszerowała ulicami Łowicza.


Organizatorem wydarzenia był nauczyciel historii Piotr Wysocki.

Zobacz także

Zimą też można jeździć na rowerze

Wypadek w Domaniewicach. Samochód potrąc…

X edycja Marki Regionalnej "Łowicki…

Awanse i odznaczenia z okazji Święta Słu…

Okradł firmę transportową w Łowiczu, mia…

Dzisiaj Walentynki! Zakochaj się w Łowic…

Monitoring jakości powietrza w Łowiczu

Zwolnij - jak kocha to poczeka! Wyjątkow…

Dzisiaj Światowy Dzień Radia. Najserdecz…

[ZDJĘCIA] Odprawa roczna w Komendzie Pow…

[WIDEO] Został zamordowany, bo... stanął…

Ferie w mieście nie muszą być nudne. Łow…

"One Billion Rising – Nazywam się M…

Sparingowa porażka z Legionovią po dobry…

Wypadek w Bednarach. 19-latka potrąciła …

Zbliża się VII bieg "Tropem Wilczym…

Ruszyły ferie w województwie łódzkim. Po…

Uwaga na naciągaczy w Łowiczu! Zakładają…