„Zielone światło” dla budowy tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej

Trwają prace przy modernizacji linii kolejowej, przebiegającej przez Łowicz. Dzięki inwestycji prowadzonej przez PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartej 2 mld zł, pociągi z Poznania do Warszawy pojadą szybciej, a pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na stacjach i przystankach na trasie. Układane są nowe tory i sieć trakcyjna. Na stacjach widać nowe perony.


W Łowiczu modernizowany jest cały Dworzec Główny. Zlikwidowano już stara kładkę nad torami i budowane jest przejście podziemne, które będzie dostosowane również dla osób niepełnosprawnych. Z tunelu będzie można wejść na poszczególne perony. Równocześnie prowadzone są prace przy budowie wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo - drogowy w ul. 3 Maja oraz remont tunelu drogowego pod linią kolejową E-20, po prawej strony rzeki Zwierzyniec (Zielkówka), na drodze lokalnej od ul. Klickiego do Zielkowic.


Mając na uwadze ogrom inwestycji radni miejscy, na zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 11 marca 2019 r. wprowadzili zmiany do miejskiego budżetu i do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzięki nim możliwa będzie budowa tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej pod linią kolejową, który udrożni tę cześć miasta. Wydatki na modernizację oczyszczalni miejskiej, będą zmniejszone o 15 mln zł w 2019 roku i o 10 mln zł w roku 2020. Wobec tego łączny koszt wydatków po stronie miasta ma wynieść 98,6 mln zł.


Na budowę tunelu wraz z infrastrukturą dróg dojazdowych we współpracy z PKP PLK miasto przeznaczy 12 mln zł w latach 2019-2023. Pozostałą kwotę pokryje kolej. Urząd Miejski w Łowiczu planuje pozyskanie na ten cel 8 mln zł z Funduszu Dróg Lokalnych w latach 2021-2022.


Decyzję o wprowadzeniu do WPF pieniędzy na budowę tunelu radni podjęli jednomyślnie.


W przypadku modernizacji oczyszczalni, decyzja zapadła większością głosów, bez głosów przeciw. Pięciu radnych klubu "PiS i Niezależni" wstrzymało się jednak od głosu.

Zobacz także

Zbliża się Powiatowy Dzień Strażaka. Spr…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Łowiczanin chce wystartować w najtrudnie…

Napadli i pobili dostawcę kebabów. To na…

Tysiące mieszkańców na pogrzebie Ilony R…

Ratusz Miejski w Łowiczu w nowej szacie

Czujność policjantów nie zawiodła. Dwie …

Wypadek przy ulicy Poznańskiej. Dwa poja…

[WIDEO] Tłumy zwiedzających podczas Majó…

Maleo Reggae Rockers, Żabson i Lao Che z…

Bezmyślność i alkohol mogły doprowadzić …

Uczcili 170. rocznicę urodzin Józefa Che…

Już dzisiaj Nadzwyczajna Sesja Rady Miej…

[ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w gminie Koc…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…

Łowiczanka Kinga Sęk została Miss Uniwer…

[WIDEO, ZDJĘCIA] Wysoka porażka Pelikana…