„Zielone światło” dla budowy tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej

Trwają prace przy modernizacji linii kolejowej, przebiegającej przez Łowicz. Dzięki inwestycji prowadzonej przez PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartej 2 mld zł, pociągi z Poznania do Warszawy pojadą szybciej, a pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na stacjach i przystankach na trasie. Układane są nowe tory i sieć trakcyjna. Na stacjach widać nowe perony.


W Łowiczu modernizowany jest cały Dworzec Główny. Zlikwidowano już stara kładkę nad torami i budowane jest przejście podziemne, które będzie dostosowane również dla osób niepełnosprawnych. Z tunelu będzie można wejść na poszczególne perony. Równocześnie prowadzone są prace przy budowie wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo - drogowy w ul. 3 Maja oraz remont tunelu drogowego pod linią kolejową E-20, po prawej strony rzeki Zwierzyniec (Zielkówka), na drodze lokalnej od ul. Klickiego do Zielkowic.


Mając na uwadze ogrom inwestycji radni miejscy, na zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 11 marca 2019 r. wprowadzili zmiany do miejskiego budżetu i do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzięki nim możliwa będzie budowa tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej pod linią kolejową, który udrożni tę cześć miasta. Wydatki na modernizację oczyszczalni miejskiej, będą zmniejszone o 15 mln zł w 2019 roku i o 10 mln zł w roku 2020. Wobec tego łączny koszt wydatków po stronie miasta ma wynieść 98,6 mln zł.


Na budowę tunelu wraz z infrastrukturą dróg dojazdowych we współpracy z PKP PLK miasto przeznaczy 12 mln zł w latach 2019-2023. Pozostałą kwotę pokryje kolej. Urząd Miejski w Łowiczu planuje pozyskanie na ten cel 8 mln zł z Funduszu Dróg Lokalnych w latach 2021-2022.


Decyzję o wprowadzeniu do WPF pieniędzy na budowę tunelu radni podjęli jednomyślnie.


W przypadku modernizacji oczyszczalni, decyzja zapadła większością głosów, bez głosów przeciw. Pięciu radnych klubu "PiS i Niezależni" wstrzymało się jednak od głosu.

Zobacz także

Z ostatniej chwili: Wypadek na autostrad…

Policjanci podsumowali akcję "Niela…

Od 1 kwietnia więcej policjantów na ulic…

[ZDJĘCIA] Okradli działkę w gminie Biela…

Łowiccy stróże prawa o swoim zawodzie w …

XIX Targi edukacyjne w Łowiczu. Dzielnic…

Victoria Sulejówek kolejnym rywalem Peli…

Dwa remisy Pelikana 2003

Działania "Prędkość" na drogac…

XVI edycja Konkursu na najlepszą pracę d…

Konkurs literacki "Skąd, dokąd. Rod…

Pelikan 2009 po sparingu z Jutrzenką Byc…

[ZDJĘCIA] Audi uderzyło w ciężarówkę, wy…

Wypadkowy poniedziałek w powiecie. Samoc…

[ZDJĘCIA] Niebezpiecznie w Czatolinie. O…

Marcin Pluta przejął obowiązki dyrektora…

Zdarzenie przy Prymasowskiej oraz nietrz…

Wypadek w Kompinie. Auto rozbiło się w r…