„Zielone światło” dla budowy tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej

Trwają prace przy modernizacji linii kolejowej, przebiegającej przez Łowicz. Dzięki inwestycji prowadzonej przez PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wartej 2 mld zł, pociągi z Poznania do Warszawy pojadą szybciej, a pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na stacjach i przystankach na trasie. Układane są nowe tory i sieć trakcyjna. Na stacjach widać nowe perony.


W Łowiczu modernizowany jest cały Dworzec Główny. Zlikwidowano już stara kładkę nad torami i budowane jest przejście podziemne, które będzie dostosowane również dla osób niepełnosprawnych. Z tunelu będzie można wejść na poszczególne perony. Równocześnie prowadzone są prace przy budowie wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd kolejowo - drogowy w ul. 3 Maja oraz remont tunelu drogowego pod linią kolejową E-20, po prawej strony rzeki Zwierzyniec (Zielkówka), na drodze lokalnej od ul. Klickiego do Zielkowic.


Mając na uwadze ogrom inwestycji radni miejscy, na zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 11 marca 2019 r. wprowadzili zmiany do miejskiego budżetu i do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dzięki nim możliwa będzie budowa tunelu w ulicy Mostowej/Armii Krajowej pod linią kolejową, który udrożni tę cześć miasta. Wydatki na modernizację oczyszczalni miejskiej, będą zmniejszone o 15 mln zł w 2019 roku i o 10 mln zł w roku 2020. Wobec tego łączny koszt wydatków po stronie miasta ma wynieść 98,6 mln zł.


Na budowę tunelu wraz z infrastrukturą dróg dojazdowych we współpracy z PKP PLK miasto przeznaczy 12 mln zł w latach 2019-2023. Pozostałą kwotę pokryje kolej. Urząd Miejski w Łowiczu planuje pozyskanie na ten cel 8 mln zł z Funduszu Dróg Lokalnych w latach 2021-2022.


Decyzję o wprowadzeniu do WPF pieniędzy na budowę tunelu radni podjęli jednomyślnie.


W przypadku modernizacji oczyszczalni, decyzja zapadła większością głosów, bez głosów przeciw. Pięciu radnych klubu "PiS i Niezależni" wstrzymało się jednak od głosu.

Zobacz także

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na Ślub…

Sceny grozy w Łyszkowicach. "Wyjął …

Kolejny pirat drogowy zatrzymany. 46-let…

Pożar w bloku na osiedlu Szarych Szeregó…

Wysyp firm specjalizujących się w uzyski…

Uwaga łowiczanie! Nadciągają burze z gra…

Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Po…

Wkrótce otwarcie nowej siedziby Miejskie…

Kompletnie pijany kierowca zatrzymany pr…

Wypadek w Kompinie - pieszy został potrą…

Zbliża się wernisaż wystawy: „Jeszcze sł…

Policjanci edukują najmłodszych podczas …

Prawo i Sprawiedliwość odkryło karty. Kt…

Zapinamy pasy i startujemy. Już dziś rus…

Uwaga kierowcy! Od wtorku utrudnienia w …

[WIDEO] Festiwalowa premiera w Nieborowi…

Akcja "trzeźwy poranek" na łow…

Bezpłatne kajaki cały czas czekają na mi…